TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Emmy, Flory, Romana 24 Listopada 2020, 05:23
Dziś 3°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

16 kleryków III roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej przyjęło strój duchowny

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 10:47 26.10.2020

Jesteście radością i nadzieją Kościoła, szczególnie Kościoła Diecezji Kaliskiej - mówił bp Stanisław Napierała do 16 alumnów, którzy przyjęli strój duchowny. Obłóczyny odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu.

W homilii celebrans stwierdził, że alumni trzeciego roku są darem św. Józefa. - Jesteście fenomenem. Na tle innych roczników jesteście najliczniejsi. Pojawiliście się w szczególnym roku w naszej diecezji, w Roku Jubileuszowym św. Józefa Kaliskiego. My widzimy was jako dar św. Józefa dla naszej kaliskiej diecezji – powiedział pierwszy biskup kaliski.

Podkreślał, że strój duchowny jest znakiem zewnętrznym i wewnętrznym. - Przyjmujecie strój duchowny w szczególnych okolicznościach. Są to bolesne, głębokie przeżycia, doświadczenia zewnętrzne i wewnętrzne. Dzisiaj z rąk Kościoła otrzymujecie szatę duchowną – zaznaczył kaznodzieja.

Wskazywał, że odtąd sutanna będzie znakiem przynależności do stanu duchownego. - Dla każdego z was ten strój jest wezwaniem do pracy. Macie zdjąć z siebie starego człowieka i przeoblec się w nowego człowieka, który stworzony jest na wzór Boga. Tu trzeba świadomie pamiętać o kształtowaniu w sobie wewnętrznego człowieka, o wzrastaniu do doskonałości, której miarą jest sam Jezus Chrystus – przekonywał biskup senior.

Akcentował, że strój duchowny jest wpisany w serce każdego alumna i kapłana jako drogowskaz. - Ten znak powinien zawsze przypominać kim jesteś, kim masz być w swoim powołaniu. Gdziekolwiek będziesz, w jakiejkolwiek sytuacji, żebyś zawsze pamiętał kim jesteś i żebyś zawsze postępował w sposób godny swojego powołania. Godny w całym zachowaniu, ale też w sposobie myślenia i działania. Będziesz apostołem Jezusa Chrystusa – podkreślał hierarcha.

Alumni wyrazili wdzięczność bp. Stanisławowi Napierale za wiarę oraz ojcowską troskę i złożyli życzenia z okazji 40. rocznicy sakry biskupiej.

Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu zainaugurowało swoją działalność 4 listopada 1998 r.

Obecnie decyzją Kongregacji ds. Duchowieństwa formację seminaryjną klerycy będą odbywać w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła