TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Agnieszki, Amalii, Czecha 20 Kwietnia 2024, 13:31
Dziś 4°C
Jutro 6°C
Szukaj w serwisie

384. Kaliska i 30. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła na pątniczy szlak

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:47 09.08.2021

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z kaliskich parafii. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów. Na pierwszym postoju na Lisie pątników żegnał biskup kaliski Damian Bryl.

W tym roku powrócono do tradycyjnej formy pielgrzymki. - Ze względu na trwającą pandemię w ubiegłym roku pielgrzymka odbyła się w formie sztafetowej. Po konsultacji z biskupem kaliskim Damianem Brylem i zapoznaniu się z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów pielgrzymek zaproponowaliśmy powrót do normalnej pielgrzymki. Oczywiście wiąże się to z wieloma obostrzeniami i trudnościami, ale mamy nadzieję, że tak jak w ubiegłym roku pielgrzymi bez problemu się do nich dostosują – mówi ks. Rafał Grzęda. Już po raz czwarty kierownikami pielgrzymki są ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak.

„Józefie, weź Maryję i Dziecię do siebie” – pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Daniela Zarębskiego, proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnymlesie.

- Konferencje będą głoszone w oparciu o fragmenty Ewangelii nawiązujące do życia św. Józefa. W drodze na Jasną Górę będziemy odkrywać, jak w naszym życiu mamy być podobnymi do św. Józefa, aby wziąć Maryję i Dziecię do siebie. W drodze powrotnej św. Józef będzie nas prowadził do Pana Boga – zaznaczył ojciec duchowny.

Jak wskazuje duchowny tematyka konferencji będzie dotyczyć samego ducha pielgrzymowania, ale też tego, co się dzieje wokół nas, w Kościele i w życiu codziennym. - Ta droga pielgrzymowania ma nas zmienić, ma nas doprowadzić do nawrócenia Jezusowym wezwaniem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię, bo bliskie jest Królestwo Boże”. Te słowa Jezusa wypowiedziane na samym początku publicznej działalności są wezwaniem dla nas, że mamy stać się dorośli w wierze, że mamy podejmować swoje życie odpowiedzialnie, ale też nawracając się – stwierdził ks. Zarębski.

Pątników żegnał na granicy Kalisza biskup kaliski Damian Bryl, który prosił o modlitwę w intencji diecezji kaliskiej, kapłanów, osób konsekrowanych, powołań do kapłaństwa i zakonu, rodzin, chorych i wszystkich diecezjan.

Bp Damian Bryl w rozmowie z KAI podkreślał, że pielgrzymka to czas przemiany i nawrócenia, czas spotkania z Bogiem w drodze. Pielgrzymka przypomina nam, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami, że jesteśmy w drodze, że na tej drodze nie jesteśmy sami, ale Pan jest z nami i nas prowadzi. W pielgrzymce ważne jest to, że wiemy dokąd idziemy i z kim idziemy. Idziemy do szczególnego miejsca, jakim jest Jasna Góra. Idziemy na spotkanie z Panem, bo wierzymy, że w tamtym miejscu Matka Boża w szczególny sposób za nami oręduje – powiedział biskup kaliski.

Wskazał, że główną intencją pielgrzymki jest modlitwa za diecezję kaliską. - Każdy pielgrzym niesie swoją sprawę. Zapraszałem pielgrzymów, żeby włączali wszystkie sprawy naszej diecezji, żeby modlili się o błogosławieństwo dla rodzin, o powołania, o dobrego ducha między nami, a także żeby Pan Bóg przeprowadził nas przez trudny czas pandemii, żebyśmy mogli w spokoju i zdrowiu dalej nasze życie podejmować – zaznaczył bp Bryl.

Pielgrzymkę tworzą 23 grupy, w tym promieniste, rowerowe i biegowa. Od 30 lat w pielgrzymkę kaliską wpisują się grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Krotoszyna, Pleszewa, Kępna, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Błaszek, Liskowa. - Radością dla nas jest to, że w tym roku będzie nowa grupa promienista – grupa ze Złoczewa i Brzeźnia. Do tej pory osoby tam mieszkające pielgrzymowały na Jasną Górę z pielgrzymką sieradzką, a w tym roku księża wikariusze po konsultacji ze swoimi proboszczami i zachęceni przez ludzi postanowili stworzyć osobną grupę – powiedział ks. Szymon Rybak.

11 sierpnia z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wyjadą na szlak kolejne dwie grupy rowerowe. Jednej z nich pomysłodawcą i organizatorem jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej z Pleszewa, drugiej – ks. kan. Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie.

Na pielgrzymkę ,,wyruszyła’’ grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej. Uczestnicy będą wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub emailem. Będą one omadlane na trasie pielgrzymki. Każdego dnia na falach radia na częstotliwości 103,1 MHz będzie można znaleźć m.in. konferencje pielgrzymkowe i relacje z trasy. Radio będzie łączyć się z wędrującymi w Godzinie Miłosierdzia. Pielgrzymi duchowi mogą brać udział w codziennych spotkaniach modlitewnych o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu prowadzonych przez ks. Łukasza Poczekaja.

Uroczyste zawiązanie jednej kolumny pielgrzymki nastąpi 13 sierpnia po Mszy św. w Kłobucku. Stamtąd pielgrzymi zwartą grupą pójdą na Jasną Górę, gdzie ok. godz. 17.45 zostaną powitani przez biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. Do Kalisza pątnicy dotrą 19 sierpnia. O godz. 16.30 zostaną powitani przy kościele św. Gotarda przez bpa Damiana Bryla, skąd przejdą do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, gdzie pielgrzymkę zakończy Msza św. o godz. 17.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego.

Pielgrzymka będzie transmitowana na żywo przez telewizję diecezjalną „Dom Józefa”. Relacje będzie można znaleźć także w dwutygodniku diecezji kaliskiej „Opiekun” i na profilu facebookowym gazety.

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 382 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę.

Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy.

Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła