TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Sławy, Sławosza, Żelisławy 23 Lipca 2019, 05:53
Dziś 16°C
Jutro 25°C
Szukaj w serwisie

Biskup Edward Janiak na spotkaniu noworocznym w Kaliskim Ratuszu

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 22:59 11.01.2019

Dzięki św. Józefowi miasto jest rozsławiane w świecie. Św. Jan Paweł II powiedział, że „szczęśliwa diecezja kaliska, która ma tak potężnego patrona – św. Józefa” – mówił bp Edward Janiak w kaliskim ratuszu podczas spotkania noworocznego kaliszan.

Prezydent Kalisza podkreślał, że marką miasta jest jego wielowiekowa historia i spuścizna mieszkańców. Wskazał na cenne i unikatowe znaleziska takie jak srebrna moneta – grosz wenecki z XIII w. znaleziony w kościele ojców franciszkanów. – To kolejny dowód na to, że Kalisz pomimo wielu dziejowych zawirowań zawsze był prężnym i znaczącym ośrodkiem życia kulturalnego i gospodarczego. Dzisiaj to my tworzymy miasto i od nas zależy jaki będzie nasz ciąg historii. To ogromna odpowiedzialność, ale i wielkie wyzwanie – powiedział Krystian Kinastowski, który życzył kaliszanom realizacji planów i zamierzeń.

W swoim wystąpieniu biskup kaliski Edward Janiak zaznaczył, że 6 stycznia zakończył się Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego. Przypomniał, że papież Franciszek nazwał kaliską bazylikę Narodowym Sanktuarium św. Józefa. – W minionym roku kilkaset tysięcy pielgrzymów nie tylko z Polski, np. Japonii, USA i Europy przybyło do Kalisza. Dzięki św. Józefowi miasto jest rozsławiane w świecie. Św. Jan Paweł II powiedział, że „szczęśliwa diecezja kaliska, która ma tak potężnego patrona – św. Józefa” – wskazywał duchowny.

Zachęcał kaliszan i gości, aby zawierzyli św. Józefowi. - Polecam wszystkie trudy pracy św. Józefowi. W Nowym Roku życzę, aby Kalisz omijały nieszczęścia, kataklizmy, a Panu Prezydentowi życzę, aby udało się zaprojektować rozwój Kalisza. To jest służba dobru wspólnemu, społeczeństwu – mówił hierarcha, który władzom miasta i przedstawicielom wszystkich instytucji dziękował za dobrą współpracę.

Życzenia noworoczne złożyli mieszkańcom Kalisza i gościom prezydent Krystian Kinastowski i przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Pęcherz.

Spotkanie noworoczne umilił koncert w wykonaniu wokalistki i pianistki Doroty Wróblewskiej.

W spotkaniu noworocznym zorganizowanym w kaliskim ratuszu uczestniczyli: parlamentarzyści, duchowieństwo, przedstawiciele władz samorządowych wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych, delegacje służb mundurowych, organizacji społecznych, a także przedsiębiorcy, ludzie kultury i nauki.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła