TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Darii, Mateusza, Wawrzyńca 21 Września 2019, 14:05
Dziś 20°C
Jutro 21°C
Szukaj w serwisie

Biskup kaliski poświęcił figurę Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Wieczynie

Adam Szymański Adam Szymański 13:20 28.05.2019

Maryja mocno wpisała się w historię narodu polskiego - mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w Wieczynie, jednej z najmniejszych parafii w diecezji kaliskiej. Biskup kaliski poświęcił figurę Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej

Witając biskupa i parafian proboszcz ks. Marek Zbaracki podkreślał, że w ostatnim czasie w parafii nastąpił rozwój kultu maryjnego poprzez wprowadzenie nabożeństwa do Matki Bożej Fatimskiej i Apeli Jasnogórskich.

W homilii biskup kaliski wskazywał na rys pobożności maryjnej w polskim narodzie. - Najstarsza polska pieśń religijna, pierwszy hymn narodowy to Bogurodzica. Najstarsze zachowane kazanie to kazanie poświęcone Matce Bożej. Pierwszy tekst wydrukowany po polsku to tekst Zdrowaś Maryjo. Pierwsza polska parafia, która została utworzona w USA nosi wezwanie Niepokalanego Poczęcia NMP – wymieniał kaznodzieja.

Dodał, że prawdziwa pobożność maryjna jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. – Nasze polskie pieśni kościelne i literatura są przeplatane pierwiastkami maryjności – stwierdził celebrans.

Biskup wyjawił, że jego powołanie do kapłaństwa kształtowało się u boku Maryi, ponieważ wywodzi się z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Malczycach. Zaznaczył, że we wszystkich objawieniach Matka Boża zachęcała do modlitwy różańcowej.

Zachęcał wiernych, aby prosili Maryję o opiekę nad narodem polskim. – We współczesnym świecie jest największe prześladowanie Kościoła. Tyle ludzi ginie za wiarę. My żyjemy w wolnej Polsce, ale widzimy jaka jest forma walki z Kościołem, przez kłamstwo, manipulację i dlatego ufamy Matce Najświętszej, że mimo doświadczenia krzyża wyprowadzi nasz naród obronna ręką przed największym nieszczęściem bezbożnictwa – powiedział bp Janiak.

Podczas Mszy św. wierni parafii w Wieczynie złożyli biskupowi kaliskiemu Edwardowi Janiakowi życzenia z okazji 40. rocznicy święceń kapłańskich.

Po Mszy św. odśpiewano litanię do Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo zakończyło się udzieleniem błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. dr Marek Zbaracki, proboszcz parafii w Wieczynie, ks. kan. Leszek Szcześniak, były proboszcz, a obecnie proboszcz parafii pw. św. Wojciecha i NMP Matki Kościoła w Pogorzelicy, ks. kan. Jarosław Gzik, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Żerkowie, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa i wierni parafii wieczyńskiej.
Parafia w Wieczynie powstała w 1911 r. W 1966 r. kościół został konsekrowany przez bp. Lucjana Bernackiego, ówczesnego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej. Od 1 lipca 2018 r. proboszczem jest ks. dr Marek Zbaracki.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła