TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Bony, Horacji, Jerzego 24 Kwietnia 2024, 06:01
Dziś 3°C
Jutro 9°C
Szukaj w serwisie

Biskup Edward na Pielgrzymce Rzemiosła Polskiego na Jasnej Górze

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:42 01.07.2019

Jeżeli człowiek traktuje pracę jako swoje posłannictwo, jako zleconą sobie misję od Boga, to praca staje się dla niego środkiem uświęcenia i gromadzenia zasług dla nieba - mówił bp Edward Janiak do rzemieślników na Jasnej Górze. Biskup kaliski przewodniczył Mszy św. z okazji 38. Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego.

W niedzielę, 30 czerwca, odbyła się Pielgrzymka Rzemiosła na Jasnej Górze. Na doroczne - 38 już - spotkanie przyjechali przedstawiciele władz Związku Rzemiosła Polskiego, Izb Rzemieślniczych, starszyzna cechowa, rzemieślnicy i pracownicy rzemiosła wraz z rodzinami, duszpasterze i kapelani. Reprezentowane były takie branże jak: budowlana, drzewna, motoryzacyjna, metalowa, spożywcza, usługowa.

Pielgrzymkę rozpoczęła droga krzyżowa na wałach jasnogórskich, którą prowadził ks. kan. Zbigniew Kruczyński, duszpasterz rzemieślników diecezji kaliskiej.

Przed Mszą św. miała miejsce ceremonia wręczenia okolicznościowych dyplomów mistrzom i uczniom rzemiosła, wybranym przez izby jako wzory przykładnej postawy moralnej i zawodowej.

O godz. 11.15 rozpoczęła się ceremonia wprowadzenia pocztów sztandarowych na Szczyt jasnogórski, której dokonał o. Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze. Msza św. dla rzemieślników rozpoczęła się o godz. 11.30 na Szczycie. Eucharystii przewodniczył bp Edward Janiak, ordynariusza diecezji kaliskiej. Mszę św. koncelebrowali: krajowy duszpasterz rzemiosła ks. kan. Krzysztof Rusiecki i ks. kan. Zbigniew Kruczyński, duszpasterz rzemieślników diecezji kaliskiej.

Zgromadzonych na Jasnej Górze rzemieślników powitał o. Krystian Gwioździk. - Wasza tradycyjna pielgrzymka do jasnogórskiego sanktuarium jest nieodłączną częścią historii polskiego rzemiosła. Jako wspólnota rzemieślników spotykacie się u stóp Matki Bożej, aby dziękować i prosić o opiekę i pomyślność w codziennym życiu i pracy zawodowej. Niech Jasnogórska Pani wstawia się za wami u Boga, wyprasza dla was i waszych rodzin zdrowie i siły, błogosławieństwo i opiekę na każdy dzień, niech czuwa nad polskim rzemiosłem – powiedział podprzeor Jasnej Góry.

Następnie słowo powitania wypowiedział ks. kan. Krzysztof Rusiecki. - Dzisiaj, ta Eucharystia dziękczynna niech stanie się dla nas siłą i mocą, przekazem miłości, wiary, umiejętności, doświadczeń, ale też i marzeń, które młode pokolenie powinno odczytać z rąk doświadczonych mistrzów rzemiosła – mówił krajowy duszpasterz rzemieślników.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że praca jest szkołą wielu cnót osobistych i społecznych takich jak wytrzymałość, solidarność, cierpliwość, męstwo, odwaga. Dodał, że lenistwo jest natomiast szkołą samolubstwa i pasożytnictwa.

Stwierdził, że praca łączy ludzi. – Wysiłki wielu pokoleń ludzi sumiennych i pracowitych złożyły się na postęp i wynalazki, z których dziś korzystamy. Praca wyrównuje nierówność społeczną. Kiedy bowiem bogaci się cały naród podnosi się stopa życiowa wszystkich, wyrównują się różnice społecznej zamożności – zaznaczył kaznodzieja.

Zauważył, że jeżeli człowiek traktuje pracę jako swoje posłannictwo, jako zleconą sobie misję od Boga, to praca staje się dla niego środkiem uświęcenia i gromadzenia zasług dla nieba.

Wskazywał na św. Józefa, który był wzorem człowieka pracującego. – W św. Józefie znajdujemy orędownika ludzi pracy. Powierzona Józefowi troska o Jezusa i Jego Matkę wymagała od niego codziennego wysiłku, zapracowania i zaangażowania w sprawy doczesne – mówił celebrans.

Akcentował, że św. Józef uczy swoim życiem właściwego rozumienia i przeżywania pracy. – Józef mówi milczeniem i czynem. Jest człowiekiem kontemplacyjnym w działaniu. W nim widzimy wspaniałe, harmonijne połączenie troski o to, co ludzkie, z jeszcze większą troską o to, co Boskie. I właśnie tej harmonii życia, w której praca i modlitwa nie stanowią dwóch oddzielnych światów, lecz są niejako jednym aktem skierowanym ku Bogu św. Józef może nas nauczyć – powiedział duchowny.

Prosił wiernych, aby w tych niełatwych czasach swoim życiem dawali świadectwo o Chrystusie. - Z tego cudownego miejsca naszego narodu zabierzmy w naszą codzienność przykład pracowitości i cichości św. Józefa i ogromnego ciepła matczynego. Żebyśmy odważnie dawali świadectwo w tym niełatwym czasie dla Kościoła. W tym okresie najwięcej ludzi oddaje życie za wiarę, ale też tyle jest ludzi złych, którzy złorzeczą, występują przeciwko Bogu. Pan Bóg nie da się naśmiewać z siebie. Są pewne granice. Kto podnosi rękę na Boga zawsze źle kończy. Módlmy się za tych, którzy znieważają Matkę Najświętszą, aby nawet jeżeli nie wierzą, uszanowali godność każdego człowieka i jego wolność – zaznaczył bp Janiak.

Podczas Mszy św. biskup kaliski odmówił akt zawierzenia polskiego rzemiosła Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski i poświęcił dwa sztandary.

Słowa podziękowania wypowiedział Tadeusz Moczyński, dyrektor Izby Rzemieślniczej w Kaliszu.

Organizatorem tegorocznej Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego, która odbyła się pod hasłem „Rzemiosło w mocy Bożego Ducha”, była Izba Rzemieślnicza w Kaliszu.

 Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła