TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Donaty, Olechny, Kajetana 07 Sierpnia 2020, 20:32
Dziś 26°C
Jutro 29°C
Szukaj w serwisie

Biskup Kaliski Edward Janiak poświęcił dobudowaną część Domu Księży Emerytów w Ostrowie Wielkopolskim

ks. Grzegorz Mączka ks. Grzegorz Mączka 16:31 12.09.2019

W siódmą rocznicę ingresu do kaliskiej katedry biskup kaliski Edward Janiak poświęcił dobudowaną część Domu Księży Emerytów im. Św. Jana Pawła II oraz figurę św. Józefa. W nowym budynku przygotowano 12 mieszkań.

Prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2018 r. - Z okazji 7. rocznicy ingresu ks. biskupa do katedry kaliskiej otwieramy dzisiaj kolejne skrzydło, które zostało w bieżącym roku wybudowane dla księży emerytów w Domu św. Jana Pawła II w Ostrowie. W nowym budynku jest 12 mieszkań, każde ma 50 m2 i składa się z dwóch pokoi, kuchni, łazienki, przedpokoju, balkonu. Staraliśmy się te mieszkania tak urządzić, żeby nasi księża emeryci czuli się w nich jak najlepiej - mówił w rozmowie z KAI ks. kan. Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej, który czuwał nad budową.

Spotkanie było okazją do powitania nowego dyrektora Domu Księży Seniorów, którym został ks. Michał Będzieszak. – Ksiądz wszędzie, gdzie pracował okazywał wielkie serce dla starszych kapłanów. Życzę księdzu, żeby tutaj dobrze czuł się, nie żałował czasu dla spracowanych kapłanów. Bądź dobry jak chleb, jak brat Albert, żeby każdy mógł sięgnąć po twój czas – powiedział bp Edward Janiak.

Dziękował ks. kan. Jackowi Andrzejczakowi i wykonawcom za to, że ten dom powstał w krótkim czasie oraz ks. prał. Witoldowi Szali za ufundowanie figury św. Józefa.  

W imieniu wspólnoty Domu Księży Emerytów przemówił ks. kan. Robert Barbuziński, który złożył biskupowi kaliskiemu Edwardowi Janiakowi życzenia z okazji 7. rocznicy ingresu do katedry. - W imieniu wspólnoty Domu św. Jana Pawła II życzę Księdzu Biskupowi stałej asystencji Ducha Świętego w kierowaniu diecezją. Życzę braterskiego wsparcia Zbawiciela Jezusa Chrystusa na trudne dni doświadczeń i cierpienia. Życzę maryjnej troski Maryi i opiekuńczego działania św. Józefa w realizacji powierzonego przez Boga Księdzu Biskupowi zadania osiągnięcia własnej świętości i doprowadzenia powierzonych sobie wiernych diecezjan do domu Ojca w niebie – powiedział duchowny.

W spotkaniu uczestniczył także bp senior Teofil Wilski mieszkający w Domu Księży Emerytów w Ostrowie Wielkopolskim.

Decyzję o budowie domu dla księży emerytów w Ostrowie Wielkopolskim podjął pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. Prace budowlane rozpoczęły się wiosną 2001 r. Pierwsi kapłani zamieszkali w domu 1 lutego 2004 r. Pierwszym dyrektorem placówki był ks. prał. Jan Wolniak, który tę funkcję pełnił do 31 sierpnia 2019 r. Od 1 września dyrektorem jest ks. Michał Będzieszak. Obecnie w domu mieszka 31 kapłanów.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła