TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Grzegorza, Salomei, Walerii 17 Listopada 2019, 08:00
Dziś 8°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Biskup Edward Janiak poświęcił odnowioną świątynię pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 14:33 16.06.2019

Gdyby kogoś spotkało takie nieszczęście, że odejdzie od Boga, to zawsze niech pamięta, że Bóg z niego nigdy nie rezygnuje - mówił bp Edward Janiak w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie. Biskup kaliski poświęcił odnowioną świątynię, udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania oraz wmurował akt erygowania budowy kompleksu edukacyjno-mieszkaniowego.

W homilii biskup kaliski wskazywał, że wiara jest bardzo ważna w życiu człowieka i należy o nią dbać. – Wiarę trzeba pielęgnować, bo można ją stracić. Człowiek, który nie modli się, nie przyjmuje sakramentów świętych prędzej czy później traci wiarę. Najczęściej ludzie tracą wiarę, jak jest nieuporządkowane życie – powiedział kaznodzieja.

Przekonywał, że przykazania Boże są dla człowieka drogowskazami na życie. – Czasami człowiek chciałby zrezygnować z jakiegoś przykazania, ale wtedy wypada z łodzi Kościoła. Pamiętajmy, że Kościół nikogo nie potępia, ale grzech potępia. W Kościele jest zawsze szansa powrotu. Każdy może skorzystać z miłosierdzia Bożego – podkreślał hierarcha.

Biskup dziękował proboszczowi i parafianom za zaangażowanie w odnowienie świątyni, za ofiarność i modlitwę. – Troska o kościół to jest świadectwo o waszej miłości do Pana Boga i Kościoła. Za to piękne świadectwo bardzo serdecznie dziękuję – mówił bp Janiak.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Krzysztof Guziałek, proboszcz parafii pw. św. Floriana w Pleszewie, ks. kan. Tadeusz Pietrzak, były proboszcz tej parafii i ks. kan. Michał Kieling wywodzący się z parafii.

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, obecnie noszący status świątyni parafialnej, zbudowany został w latach 1986-2004. Wystrój wnętrza jest nowoczesny, a w ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, natomiast w ołtarzu bocznym znajduje się figura św. Józefa i rzeźba św. Floriana – patrona parafii. Konsekracji świątyni dokonał w 2004 r. ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała.

Do parafii należy też drewniana świątynia św. Floriana pochodząca z XV w. Najpierw pełniła ona funkcję kaplicy cmentarnej, a później podniesiona została do rangi kościoła. Parafię erygowano w 1925 r., ale zarząd nad nią powierzono proboszczom parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie. Dopiero 20 lipca 1953 r. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński usamodzielnił parafię i mianował pierwszego proboszcza.

Od 1 lipca 2018 r. proboszczem jest ks. kan. Krzysztof Guziałek.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia; ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła