TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Celestyny, Iwony, Piotra 20 Maja 2019, 01:50
Dziś 12°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Biskup Kaliski Edward Janiak rozpoczął Wielki Post w Katedrze Kaliskiej

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 20:36 06.03.2019

Popiół za chwilę przyjęty niech będzie znakiem naszego głębokiego pragnienia wielkopostnej odnowy wewnętrznej – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który w środę popielcową przewodniczył liturgii w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że droga nawrócenia prowadzi przez konfesjonał. - To jest wielka łaską, że człowiek ma odwagę wyznać Panu Bogu grzechy i starać się być lepszym. Przez pokutę wracamy do Pana Boga – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że postawa pokutna podoba się Panu Bogu i przynosi wielkie korzyści duchowe. – Taka postawa napawa też wewnętrzną radością i spokojem, bo wyrzuty sumienia potrafią być uciążliwe – stwierdził kaznodzieja.

Wskazywał na trzy podstawowe uczynki pokutne: modlitwę, post i jałmużnę.

Odnosząc się do modlitwy stwierdził, że dzisiejszy świat potrzebuje więcej modlitwy. – Trzeba więcej modlić się w okresie Wielkiego Postu. Będzie nabożeństwo Drogi krzyżowej i Gorzkich żali, będą rekolekcje. Nie zmarnujmy żadnych z tych okazji – przekonywał hierarcha.

W ramach postu zachęcał do ograniczenia oglądania telewizji i korzystania z internetu. - W okresie Wielkiego Postu potrzebne jest wyciszenie, żeby człowiek potrafił nad sobą panować, zapierać się samego siebie, stawiać sobie wymagania – zaznaczył duchowny.

Nawiązując do jałmużny akcentował, że Wielki Post daje wiele możliwości do czynienia miłosierdzia.

Dodał, że wszystkie uczynki pokutne należy spełniać w cichości, dyskrecji, nie na pokaz. - Idźmy zatem w ten święty czas w postawie wielkiej modlitwy, wielkiego postu, wielkiej jałmużny. Będzie to nasza wielkopostna droga. Niech to będzie też droga pokuty radosnej, a nie posępnej. Poprzez uśmiech do drugiego człowieka i życzliwość życie nasze i innych staje się lepsze. Popiół za chwilę przyjęty niech będzie znakiem naszego głębokiego pragnienia wielkopostnej odnowy wewnętrznej – mówił bp Janiak.

Przed zakończeniem Mszy św. proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński zachęcał wiernych do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali. Przypomniał, że w I Niedzielę Wielkiego Postu zostanie odprawiona Droga krzyżowa ulicami Kalisza.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się kapłani, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu oraz licznie zgromadzeni wierni. 

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła