TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Augustyna, Kamelii, Lidii 04 Sierpnia 2021, 01:29
Dziś 14°C
Jutro 16°C
Szukaj w serwisie

Biskup kaliski ustanowił Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 16:14 26.12.2018

Biskup kaliski Edward Janiak ustanowił w Kobylinie Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku. W kościele pochodzącym z 1720 r. znajduje się łaskami słynący obraz Madonny z Dzieciątkiem pochodzący z 2. połowy XVIII w. 

W homilii celebrans wskazywał na św. Szczepana, pierwszego męczennika w Kościele, który został ukamienowany za wiarę w Chrystusa.

Zaznaczył, że we współczesnym świecie ludzie także są prześladowani z powodu wiary. – Najwięcej ludzi oddało życie za Kościół Chrystusowy, za przyznanie się do Boga. Są miejsca, że za posiadanie krzyża, za posiadanie tekstu Pisma Świętego traci się życie. Krew męczeńska rodzi nowych świadków. Dziękujemy Panu Bogu, że żyjemy w wolnym kraju, że nikt nas nie inwigiluje. Jeżeli nas nie ma w kościele to tylko z osobistej decyzji – powiedział kaznodzieja.

Biskup podkreślał, że Bóg nie jest przeciwko życiu. – Nieraz dla wiary trzeba oddać życie, ale Bóg nie każe zabijać. Bóg jest dawcą życia. Nie eutanazja, nie aborcja. Bóg nie jest przeciwko życiu, bo to życie daje – stwierdził hierarcha.

Dekret biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka ustanawiający sanktuarium franciszkański kościół pw. Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie odczytał wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu ks. kan. Marcin Papuziński.

W dekrecie podkreślono, że kościół od XVIII w. jest miejscem szczególnego kultu Najświętszej Maryi Panny, która odbiera od wiernych cześć i jest wzywana jako szczególna orędowniczka dla małżonków oczekujących potomstwa i matek noszących w sobie nowe życie.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali gwardian i kustosz sanktuarium o. Ksawery Majewski, minister prowincjalny Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych o. Antonin Brząkalik, kapłani z dekanatu krotoszyńskiego z dziekanem ks. prał. Aleksandrem Genderą.

Historia klasztoru franciszkanów w Kobylinie sięga 1456 roku, kiedy to ówcześni właściciele miasta Katarzyna, Wojciech i Klimak Kobylińscy ufundowali klasztor i kościół. Początkowo opiekunami tego miejsca byli bracia mniejsi, zwani bernardynami. Od 1929 r. klasztor przynależy do Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.

Parafia Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie została erygowana 7 listopada 2008 r. przez pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę.

Od 1 września 2013 r. gwardianem klasztoru i proboszczem parafii jest o. Ksawery Majewski.

Dzisiaj biskup kaliski Edward Janiak przeprowadził wizytację parafii pw. Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie. Podczas wizytacji biskup błogosławił dzieciom, odwiedził chorych, spotkał się z przedstawicielami grup duszpasterskich podczas spotkania kolędowego.

Biskup dziękował ojcom franciszkanom i parafianom za troskę o świątynię. - Jako biskup kaliski pragnę bardzo serdecznie podziękować ojcom za gorliwą pracę duszpasterską, trudy administracyjne i gospodarcze, a Wam drodzy parafianie za troskę o Dom Boży, która jest tutaj widoczna – podkreślił ordynariusz kaliski.

Teskt za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła