TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Alfa, Leonii, Tytusa 20 Kwietnia 2024, 03:20
Dziś 4°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Biskupi z Kalisza na rozpoczęciu peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego w Poznaniu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 21:55 18.05.2019

Biskupi z Kalisza uczestniczyli w Poznaniu w uroczystym rozpoczęciu nawiedzenia archidiecezji poznańskiej przez Jasnogórską Ikonę Matki Bożej pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”.

Na placu przed kościołem pw. Nawiedzenia NMP na poznańskich Ratajach, będącym wotum wdzięczności za pierwsze nawiedzenie Matki Bożej w kopii Cudownego Obrazu w latach 1976-1978, uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem metropolity poznańskiego zainaugurowano nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w archidiecezji poznańskiej.

W uroczystości uczestniczyło ponad 20 arcybiskupów i biskupów, wśród których byli: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun i pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała.

Mszę św. poprzedziła uroczysta procesja z kopią Ikony Jasnogórskiej. Specjalne błogosławieństwo papieża Franciszka z okazji rozpoczęcia peregrynacji Cudownego Obrazu odczytał bp Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Papież zapewnił o swojej duchowej łączności i modlitwie. „Matko Boża, naucz nas Twojego patrzenia na życie i zwróć swoje spojrzenie na nas, na nasze niedole... Weź nas za rękę Maryjo. Trzymając się Ciebie, pokonamy najtrudniejsze zakręty historii. Weź nas za rękę, abyśmy odkryli łączące nas więzy” – napisał Franciszek.

Abp Stanisław Gądecki w słowie na rozpoczęcie uroczystości podkreślił, że peregrynacja Ikony Jasnogórskiej jest okazją do pogłębienia wiary i czci do Maryi. - Dzisiaj rozpoczyna się dla nas wielka pielgrzymka przez naszą ziemię. Twoja droga jest nam wspólna, Matko, Maryjo do Twoich dzieci i droga Twoich dzieci do Ciebie, naszej Matki. Twoja jasnogórska peregrynacja w naszej archidiecezji to niezwykła okazja do pogłębienia wiary i czci do Ciebie – mówił metropolita poznański.

W homilii abp Marek Jędraszewski wskazywał, że pierwsze nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej, w latach 1976-1978, miało miejsce w trudnych, komunistycznych czasach rozpoczętej w 1945 roku walki z chrześcijaństwem i Kościołem. - Czas nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej stał się na całym wówczas bardzo dużym obszarze archidiecezji poznańskiej czasem prawdziwie wielkich zmagań o polską duszę – stwierdził kaznodzieja.

Przypomniał, że uroczystość powitania Obrazu Jasnogórskiego miała miejsce 7 listopada 1976 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Dodał, że nie mógł w niej wziąć udziału przebywający wówczas w szpitalu abp Antoni Baraniak, metropolita poznański.

Przyznał, że dziś, kiedy rozpoczyna się druga peregrynacja, są nowi ludzie, nastały nowe czasy, nowe historyczne konteksty. Dodał jednak, że i podobne, jak przed laty, są trudności. - Trwa bowiem nadal walka z chrześcijaństwem i Kościołem katolickim. Tym razem ma ona wymiar bardziej kulturowy. W imię postępu i tolerancji pragnie zamknąć się Kościołowi usta, usiłuje się usunąć go z przestrzeni publicznej i zepchnąć do sfery wstydliwie skrywanej prywatności – stwierdził metropolita krakowski.

Podkreślał, że Polacy z wytrwałością będą bronić duchowej tożsamości. - „Póki my żyjemy”, nie będziemy się godzić na takie regulacje prawne, które będą zagrażać duchowej suwerenności naszej Ojczyzny – stwierdził abp Jędraszewski.

Podczas uroczystości śpiewał 750-osobowy połączony chór, złożony z członków Poznańskiego Chóru Katedralnego oraz chórów i zespołów muzycznych z całej archidiecezji. Chórzystom towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod batutą mjr. Pawła Joksa.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła