TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Marka, Wiktoryny, Zenona 29 Marca 2024, 10:20
Dziś 11°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Druga ostrowska stacja Kongresu Eucharystycznego

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 01.06.2015

Jaka to radość móc uklęknąć przed Najświętszym Sakramentem i poczuć bliskość samego Jezusa Chrystusa – mówił bp Andrzej Dziuba podczas kolejnej stacji Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w Ostrowie Wielkopolskim. W kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego z biskupem łowickim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Teofil Wilski, kapłani i wierni dekanatów ostrowskich, a także przedstawiciele liturgicznej służby ołtarza, lektorów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., Eucharystycznego Ruchu Młodych.

Słowa powitania wypowiedział ks. prał. Paweł Kostrzewa. - Chcemy ukazać Jezusa Eucharystycznego w uroczystość Trójcy Świętej i w Nim na nowo zakochać się, pogłębić naszą miłość do Niego – powiedział proboszcz, który przypomniał, że od 28 lat w kościele istnieje Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, a od 10 lat także stały konfesjonał.

W homilii biskup łowicki wskazywał, że wszystkie Trzy Boskie Osoby łączy zatroskanie o szczęście człowieka, o szczęście świata. - Bóg chce podzielić się swoim szczęściem Trójcy Świętej z całym swoim stworzeniem – mówił bp Dziuba.

Nawiązał do sakramentu chrztu świętego, który uznał za szczególny dar od Boga. - Wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. To był pierwszy dany nam szczególny dar szczęścia. To był dar, który stał się bramą otwierającą nam wielkie perspektywy i pozwalający nam iść przez życie przepełnionymi nadzieją. Kiedy stajemy dzisiaj tutaj w tej dostojnej świątyni, w dostojnym Ostrowie Wielkopolskim, którego początki sięgają końca XIII wieku, a który prawa miejskie uzyskał w 1404 roku chcemy sobie uświadomić, że od tamtego czasu tutaj głoszona jest prawda Boga zatroskanego o szczęście człowieka, o jego godność, o jego piękno, zatroskanego o to, aby ludzie we wspólnotach, zwłaszcza w małżeństwie i rodzinie stawali się szczęściem we wzajemnym obdarowaniu. Ta prawda Boga Trójosobowego zatroskanego o szczęście ludzi przybrała niepowtarzalny znak i dar Jezusa Eucharystycznego – podkreślał delegat Konferencji Episkopatu Polski na Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne.

Zaznaczył, że Jezus Eucharystyczny nie chce pozostawać na ołtarzach, ale pragnie iść z człowiekiem w świat. - Jezus mówi „Ja jestem chlebem życia”. Kiedy przeżywamy Kongres Eucharystyczny Diecezji Kaliskiej i przywołujemy sobie to zawołanie „Ja jestem chlebem życia” przepełnieni jesteśmy radością, bo mamy pokarm na drogi naszego pielgrzymowania. Mamy pokarm na budowanie naszej godności, na budowanie życia społecznego w sposób, który pozwalałby człowiekowi żyć godnie, rozwijać się i stać się użytecznym twórczo dla innych – zauważył hierarcha.

Podkreślił, że Kongres Eucharystyczny jest wielkim darem dla człowieka. - Cieszymy się z daru Kongresu Eucharystycznego, z tego jeszcze głębszego rozpoznania, a przede wszystkim uwielbiania Jezusa, że pełniej chcemy zrozumieć ten wielki dar, przed którym nie tylko schylamy głowę, ale klękamy. Jaki to znak szacunku, jaki to znak wdzięczności. Jaka to radość móc uklęknąć przed Najświętszym Sakramentem i poczuć bliskość samego Jezusa Chrystusa – powiedział ordynariusz diecezji łowickiej.

O modlitwę za ojczyznę, rządzących, rodziny prosił biskup kaliski. - Przez sakramenty rośnie chwała Boża. Pan Jezus nie chce być zamknięty w złotym tabernakulum, On chce od nas czegoś więcej, On chce mieszkać w naszych sercach. Idąc w tej procesji z Najświętszym Sakramentem zawierzmy władze tego miasta, by nie wstydzili się Chrystusa, byli odważnymi świadkami i kierowali się przykazaniami Bożymi, bo władza to jest służba. Zawierzmy naszą ojczyznę, a szczególnie nasze rodziny, a także tych, którzy nie przychodzą do kościoła, wypraszajmy tę łaskę wiary dla mieszkańców Ostrowa – mówił bp Janiak.

Po Mszy św. odbyła się procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Uroczystość uświetnił Chór św. Antoniego działający przy parafii. Msza św. była transmitowana przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Mszę św. poprzedziła konferencja nt. Eucharystii wygłoszona przez ks. prof. dr hab. Czesława Krakowiaka z Lublina. Prelegent wskazywał na posługi i funkcje świeckich w liturgii Mszy św.

Jeszcze wcześniej w Ostrowskim Centrum Kultury odbył się koncert „Droga do świętości”. Publiczność miała okazję wysłuchać utworów poetyckich i muzycznych związanych z życiem i nauczaniem Jana Pawła II. To wydarzenie artystyczne wpisało się w obchody roku Papieża Polaka. Koncert odbył się pod honorowym patronatem prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek i biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

Jutro (1 czerwca), w ramach obchodów Kongresu Eucharystycznego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu konferencję o Eucharystii wygłosi ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz z Poznania, a Mszy św. przewodniczyć będzie bp Łukasz Buzun.

Tekast za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Diecezjalny Kongres Eucharystyczny - Stacja Kongresu w kościele św. Antoniego w Ostrowie Wlkp. - EUCHARYSTIA


Diecezjalny Kongres Eucharystyczny - Stacja Kongresu w kościele św. Antoniego w Ostrowie Wlkp. - Ks. Prof. Czesław KRAKOWIAK - KONFERENCJA - część 1


Diecezjalny Kongres Eucharystyczny - Stacja Kongresu w kościele św. Antoniego w Ostrowie Wlkp. - Ks. Prof. Czesław KRAKOWIAK - KONFERENCJA - część 2


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła