TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jarosława, Marka, Wiki 25 Kwietnia 2019, 18:49
Dziś 26°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

I Diecezjalny Konkurs recytatorski poezji Karola Wojtyły w Ostrzeszowie

Adam Szymański Adam Szymański 13:49 28.11.2018

Poezja św. Jana Pawła II – Karola Wojtyły – jest mniej znana niż jego przemówienia, homilie, dokumenty kościelne, dlatego inicjatywa zorganizowania nowego konkursu recytatorskiego spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie, władz samorządowych, licznych sponsorów jak i Diecezjalnego Wydziału Katechetycznego i przede wszystkim młodzieży wraz z wychowawcami. Główną organizatorką wczorajszych, poetyckich zmagań jest – ucząca religii w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrzeszowie – siostra Wiesława Hyzińska. Konkurs jest skierowany do uczniów klas siódmych i ósmych oraz młodzieży uczącej się w trzeciej klasie gimnazjum. W konkursie wzięło udział 29 recytatorów z 13 szkół naszej diecezji. Poetyckie szranki, honorowym patronatem objął Ordynariusz Diecezji Kaliskiej Bp. Edward Janiak, a piękny cel – uwrażliwienia na piękno literatury i rozwijania recytatorskich umiejętności młodzieży – wspierali: Starosta Ostrzeszowski – Lech Janicki i Proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla ks. kan. Paweł Maliński. Przewodniczącym konkursowego jury był Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej ks. Jarosław Powąska, który w uzasadnieniu werdyktu jury podkreślał zarówno – piękno jak i trudność w interpretacji poezji Karola Wojtyły, wypełnionej kontemplacją relacji Bóg – człowiek.
Na gali konkursowej, przed rozdaniem nagród, wystąpił Chór I LO im Marii Skłodowskiej-Curie pod dyrekcją Stanisława Sztukowskiego, a następnie zaprezentowały się ponownie jego laureatki: zdobywczyni I miejsca – Faustyna Skrobańska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Przytocznicy, II miejsca – Julia Laskowska ze Szkoły Podstawowej w Strzałkowie i III miejsca – Oliwia Sanca z Zespołu Szkół w Starym Ochędzynie.
Organizatorzy wręczyli także liczne wyróżnienia – zapraszając młodych recytatorów na kolejny Konkurs Poezji Karola Wojtyły. – Zwyciężczynie tegorocznego konkursu zaprezentujemy także na naszej antenie.

Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła