TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca 22 Lipca 2019, 19:14
Dziś 22°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Koncert „Kolęd Pełni – Kolędy po Kalisku”

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:12 20.12.2018

Kolędy w wykonaniu kilkudziesięciu artystów w ramach projektu „Kolęd Pełni – Kolędy po Kalisku rozbrzmiały w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego (Klasztor OO. Jezuitów) w Kaliszu. Podczas koncertu odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju na ręce biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna i prezydenta Kalisza Krystiana Kinastowskiego.

Bogu niech będą dzięki, że dzisiejszy koncert przeżywamy w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego. Swoją naturę rozświetlamy światłem, które pochodzi od Chrystusa, które wypływa najpierw z Bożego żłóbka, a później dociera do nas przez sakramenty święte, przez konfesjonał i Eucharystię. Życzę wszystkim błogosławionych i świetlanych świąt Bożego Narodzenia – mówił bp Łukasz Buzun.

Życzenia złożyli także poseł Jan Mosiński i prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

W tym roku była to już piąta edycja koncertu. „Kolęd Pełni” jest projektem muzycznym zainicjowanym 5 lat temu przez młodych kaliszan. Pierwszy koncert odbył się 29 grudnia 2014 r. w kościele OO. Franciszkanów w Kaliszu. W ubiegłym roku kolędy rozbrzmiewały w kościele Opatrzności Bożej.

W tym roku na miejsce koncertu wybrano późnorenesansową świątynię ojców jezuitów wzniesioną w latach 1592-1622 z fundacji abp. Stanisława Karnkowskiego. Kościół funkcjonuje jako Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego z uwagi na znajdujący się w nim obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa prof. Ludomira Śledzińskiego namalowany według wskazówek ks. Michała Sopoćki.

Podczas tegorocznego koncertu wystąpili znani artyści, m.in.: Izabela Trojanowska, Olga Bończyk, Marta Mowczan, Karolina Charko, Agnieszka Gałach, Gabrysia Nowicka, Nikola Kolinka, Piotr Lato, Łukasz Gątarczyk, Marcin Zieliński. Wiersze o Bożym Narodzeniu recytowała aktorka Laura Łącz.

Gościem specjalnym był Kacper Urbaniak, niepełnosprawny chłopiec - podopieczny Fundacji TVN, laureat wielu konkursów piosenkarskich. Kolędy zaśpiewał też 12-letni Wiktor Mowczan, który jest prawdziwym weteranem „Kolęd Pełni”, ponieważ w koncercie występuje od samego początku.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka oraz Studio Wokalno-Artystyczne Piano Song pod kierunkiem Anny Kowalkiewicz-Oligny. Koncert poprowadziła Katarzyna Górcewicz. Reżyserem tegorocznego koncertu był Bogusz Wasilewski.

Podczas koncertu bombki własnoręcznie wykonywały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Kaliszu. 

Tradycją „Kolęd Pełni” jest przekazanie dla mieszkańców Kalisza i diecezji kaliskiej Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym roku z rąk harcerzy z kaliskiego hufca ZHP światło pokoju odebrali: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, gwardian Klasztoru OO. Franciszkanów w Kaliszu o. Waldemar Ułanowicz, superior Klasztoru OO. Jezuitów o. Andrzej Lemiesz.

Retransmisje z koncertu można oglądać w Telewizji Informacyjnej TV Wielkopolska i Telewizja Internetowej Diecezji Kaliskiej „Dom Józefa”.

Koncertu będzie można posłuchać 26 grudnia o godz. 16.30 na falach Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Patronat nad kolędowaniem objęli: Biskup Kaliski Edward Janiak, Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Andżelika Możdżanowska, Poseł na Sejm Jan Mosiński.

Organizatorami muzycznego wydarzenia były: Klasztor OO. Franciszkanów, Klasztor OO. Jezuitów, kaliska firma Moose Productons oraz Ośrodek Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła