TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Alfa, Leonii, Tytusa 19 Kwietnia 2024, 09:43
Dziś 4°C
Jutro 3°C
Szukaj w serwisie

Mary Wagner na sierpniowej modlitwie u Świętego Józefa

Nie idziemy do nieba sami, idą obok nas ludzie i trzeba przyjąć za nich odpowiedzialność – mówił bp Piotr Turzyński, który 4 sierpnia przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat sierpniowego spotkania brzmiał: „Dzieci poczęte najuboższymi z najuboższych – o potrzebie odwagi sprzeciwu odrzucenia tych najmniejszych”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. – W ubiegłym tygodniu przeżywaliśmy  ŚDM i wizytę Ojca Świętego Franciszka w naszej ojczyźnie, który młodym ludziom z całego świata przekazał swoje przesłanie, aby budować mosty a nie mury, a także jak pełniąc uczynki miłosierdzia żyć we współczesnym trudnym świecie. Ojciec Święty mówił o konieczności obrony życia i rodziny. Miniony czas to święto wiary, młodości i radości. To czas głębokich przeżyć, które na długo pozostaną w sercach i umysłach nas wszystkich. Z Jasnogórskiej Kany i Krakowskiego Wieczernika  przychodzimy dziś do „Polskiego Nazaretu”, aby jak co miesiąc modlić się w intencji obrony poczętego życia i rodzin szczególnie tych, którym jest ciężko - mówił kustosz kaliskiej bazyliki. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Michał Świgoniak.

Konferencję pt. „Człowiek nie jest wrogiem, lecz ideologie, które wdzierają się do ludzkich serc” wygłosiła Mary Wagner, pochodząca z Kanady obrończyni prawa do życia nienarodzonych. Za swoją działalność na rzecz ratowania życia bezbronnych była wielokrotnie więziona i stawiana przed sądami. Spędziła już łącznie 6 lat w więzieniu za to, że z białą różą wchodziła do klinik aborcyjnych i modliła się o poszanowanie życia nienarodzonych. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa nauczycieli. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, kapłani i wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów ostrzeszowskiego, twardogórskiego i złoczewskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. Do wspólnej modlitwy zaproszono także wolontariuszy ŚDM z diecezji kaliskiej. 

W homilii celebrans podkreślał, że droga do nieba prowadzi przez trud. - Droga do nieba prowadzi przez wąską bramę, stromą ścieżkę, bo trzeba zaprzeć się samego siebie, wziąć swój krzyż i iść za Panem Jezusem. Droga do zwycięstwa jest przez trud, przez cierpienie, które zostaje w Chrystusie uświęcone – powiedział bp Turzyński.

Odwołując się do słów papieża Franciszka wskazywał, że we współczesnych czasach widoczna jest dechrystianizacja, usuwanie Chrystusa. - My w tym też uczestniczymy, gdy wstydzimy się osoby Chrystusa. Bez Chrystusa, bez Jego nauki życie jest puste – stwierdził celebrans.

Przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który mówił, że bez Chrystusa człowiek nie może siebie samego zrozumieć.

Za św. Pawłem zaznaczył, że Chrystus jest mocą i mądrością. - Chrystus jest mądrością. Patrząc na Niego, czytając Ewangelią, kontemplując Jego życie możemy nauczyć się jak żyć, jaka jest mądrość. Widzimy w Chrystusie, że droga do zwycięstwa, do zmartwychwstania jest zawsze przez trud i krzyż. W Chrystusie widzimy, że nasz trud, nasze krzyże i ofiary mają sens – mówił kaznodzieja.

Wskazywał, że człowiek musi brać odpowiedzialność za bliźniego. - Prawdziwe życie to jest życie pokorne, które uznaje Boga za pierwszego, w którym człowiek potrafi wziąć odpowiedzialność za siebie, za innych. To są imiona miłości: odpowiedzialność, pokora, ofiara. Nie idziemy do nieba sami, idą obok nas ludzie i trzeba przyjąć za nich odpowiedzialność – przekonywał hierarcha.

Dodał, że droga do nieba nie jest drogą udręczenia, ale szczęścia. - Pamiętajmy, że to nie jest droga udręczenia, to jest droga szczęścia, bo szczęśliwy, błogosławiony jest ten, kto kocha, kto potrafi siebie dać, kto nie jest egoistą – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji radomskiej.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak podziękował biskupom, kapłanom i wiernym za wspólna modlitwę w intencji rodzin. Słowa wdzięczności skierował do wolontariuszy ŚDM. Przypomniał, że Kalisz gościł młodych z Włoch, Francji i Słowenii. Dodał, że mieszkańcy Kalisza okazali się bardzo gościnni. Podkreślił też, że rząd bardzo dobrze wykonał zadanie związane z organizacją ŚDM w Krakowie. Poprosił wiernych o modlitwę w intencji zmarłego kard. Franciszka Macharskiego.

O. Tadeusz Rydzyk złożył życzenia wszystkim proboszczom z okazji wspomnienia św. Jana Marii Vianney. Zaprosił wiernych na XI Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do św. Józefa w Kaliszu, która odbędzie się 1 września.

Podczas Mszy św. śpiewał Chór Redemptoris z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu pod dyrekcją Leszka Goska.

Nabożeństwo transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia i nagrania audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz
Video: Telewizja TRWAM

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu - MARY WAGNER - ROZMOWA - 4 sierpnia 2016


Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu - bp Piotr TURZYŃSKI - HOMILIA - 4 sierpnia 2016


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła