TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Donata, Herminy, Rufina 07 Kwietnia 2020, 20:01
Dziś 14°C
Jutro 18°C
Szukaj w serwisie

Msza Krzyżma Świętego w Kaliskiej Katedrze

Adam Szymański Adam Szymański 15:25 18.04.2019

To wy przez Słowo Boże, sakramenty święte, ewangelizację budujecie Kościół Święty, który jest komunią, czyli czymś więcej niż jakąś organizacją użyteczności publicznej - powiedział do kapłanów w Wielki Czwartek bp Edward Janiak. Biskup kaliski przewodniczył w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu Mszy Krzyżma Świętego, podczas której księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Na początku Eucharystii ks. prał. Adam Modliński powitał biskupów i kapłanów. Podkreślał, że w tym roku bp Edward Janiak obchodzi 40. rocznicę święceń kapłańskich. – W roku, w którym świętujesz 40. rocznicę święceń kapłańskich, łączymy się z Tobą w modlitwie dziękczynienia i uwielbienia Boga zawierzając Twoją Osobę i pasterską posługę Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi – powiedział proboszcz katedry.

Przypomniał, że 25 marca minęło 27 lat od powstania diecezji kaliskiej. Dodał, że od 1992 r. dla diecezji kaliskiej wyświęcono 314 kapłanów. Wspomniał też zmarłych księży. Zaznaczył, że w ciągu 27 lat istnienia diecezji kaliskiej odeszło do Pana 183 kapłanów. Pozdrowił również jubilatów obchodzących 60., 50. i 25. rocznicę święceń kapłańskich. Zaznaczył, że księża zgromadzeni w kaliskiej katedrze łączą się duchowo z kapłanami przebywającymi poza granicami kraju.

W homilii biskup kaliski wskazywał, że przez święcenia Chrystus włącza kapłanów do wspólnoty swoich przyjaciół, aby na zawsze być z Nim, głosić Jego orędzie, sprawować Jego tajemnice, rozdawać Jego Ciało i być szafarzem przebaczenia. - Nasze kapłaństwo jest uczestnictwem i kontynuacją kapłaństwa Jezusa Chrystusa. To wy przez Słowo Boże, sakramenty święte, ewangelizację budujecie Kościół Święty, który jest komunią, czyli czymś więcej niż jakąś organizacją użyteczności publicznej. Niestety, bardzo często prasa wypowiadając się na tematy Kościoła, często nieżyczliwie, chciałaby nas sprowadzić do jakiejś organizacji, np. charytatywnej. Ta działalność jest ważna, pomoc chorym, praca charytatywna, ale nie najważniejsza – stwierdził celebrans.

Zaznaczył, że moc do wypełniania posługi kapłańskiej płynie od Chrystusa. - W tę optykę współczesnej cywilizacji i globalizacji wrzucony jest kapłan, aby pomimo wszystkich przeszkód głosił Dobrą Nowinę o zbawieniu. Często ten świat okazuje się niewdzięczny, co przejawia się w prześladowaniu chrześcijan, lekceważeniu prawa człowieka do wolności religijnej, nieuzasadnionych oskarżeniach kapłanów, a to powoduje zniechęcenia a nieraz też kryzysy. Jesteśmy tylko ludźmi, ale pamiętajmy, że nasza moc płynie od Chrystusa – podkreślał kaznodzieja.

Prosił księży, aby trwali z Chrystusem przez wierność Słowu Bożemu. - Tam, gdzie człowiek, biskup czy kapłan choć ułomny, choć grzeszny otwiera się szczerze na spotkanie z Chrystusem tam następuje radykalna przemiana. Przyjąć Słowo Boże to pozwolić, aby nas kształtowało, abyśmy stawali się podobni do Chrystusa. Powołanie do kapłaństwa wymaga rzeczywistego uświęcenia w prawdzie. Powinniśmy być zanurzeni w Słowie Bożym, które oczyszcza twórczą mocą – przekonywał hierarcha.

Zachęcał wiernych do modlitwy za kapłanów. – Proszę was, abyście swoją modlitwą wspierali duszpasterzy. Przez dobrą współpracę można dokonać wiele szlachetnych dzieł w parafiach, ale w tym wszystkim najważniejszy jest żywy Kościół, wspólnota, którą tworzymy – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Dziękował biskupom i księżom za posługę w diecezji kaliskiej. – Pragnę serdecznie podziękować księżom biskupom i wszystkim kapłanom za waszą pracę dla dobra Kościoła Kaliskiego. Ten Kościół jest naszą matką, a matkę trzeba kochać i wiernie jej służyć – mówił bp Janiak, który na koniec zacytował motto ze swojego obrazka prymicyjnego „Módlcie się bracia, abym był godnym znakiem Boga”.

W czasie uroczystej liturgii biskup kaliski poświęcił krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów.

Przed błogosławieństwem życzenia bp. Edwardowi Janiakowi w imieniu biskupów i księży złożył bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Były także życzenia od sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń i wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

Mszę św. Krzyżma wraz z bp. Edwardem Janiakiem koncelebrowali: bp Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski i licznie zgromadzeni kapłani diecezji kaliskiej.

Po Eucharystii kapłani spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu, gdzie bp Edward Janiak wręczył listy gratulacyjne księżom obchodzącym 60., 50. i 25. rocznicę święceń kapłańskich.

Są to: ks. kan. Jan Dominiak, ks. kan. Ludomir Dzięciołowski, ks. kan. Stanisław Kalisz, o. Bernard Karwel (jezuita), ks. kan. Jerzy Salomon, ks. inf. Tadeusz Szmyt - 60. rocznica, ks. Krystian Klimas, ks. kan. Kazimierz Klósak, ks. prał. Bogusław Lamenta, ks. kan. Waldemar Machowicz, ks. Jan Motyka, ks. kan. Lechosław Woźniak – 50. rocznica, ks. Piotr Bamberski, ks. prał. Jacek Bąk, ks. Mariusz Buczek, ks. Rafał Czmyr, ks. Maciej Dudek, ks. kan. Arkadiusz Hajdasz, o. Adam Koneszko (franciszkanin), ks. kan. Jarosław Materliński, ks. kan. Sławomir Nowak, ks. kan. Krzysztof Ordziniak, ks. kan. Michał Pacyna, ks. kan. Adam Plewiński, ks. Piotr Rossa, ks. Piotr Szkudlarek, ks. Arkadiusz Wieczorek, ks. kan. Waldemar Willak, ks. prał. Jan Wolniak, ks. Dariusz Woźniak, ks. Andrzej Wójciak – 25. rocznica.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła