TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama 02 Czerwca 2020, 18:29
Dziś 15°C
Jutro 17°C
Szukaj w serwisie

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Województwa Wielkopolskiego w Dobrzycy

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 20:32 07.05.2019

Biskup kaliski Edward Janiak wziął udział w wojewódzkich obchodach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, które odbyły się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Dobrzycy. Duchowny dziękował osobom zaangażowanym w ratowanie zabytków, zwłaszcza obiektów sakralnych.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków ustanowiony przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków obchodzony jest od 1983 r. Od 2007 r. takie święto organizowane jest przez Wojewodę Wielkopolskiego i Wielkopolski Urząd Ochrony Zabytków. Tym razem na miejsce spotkania wybrano Dobrzycę, ponieważ 10 grudnia 2018 r. Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy został wpisany na listę Pomników Historii.

Jak poinformowała Wielkopolska Wojewódzka Konserwator Zabytków Jolanta Goszczyńska w diecezji kaliskiej na największą skalę w Polsce realizowany jest program ratujący zabytki sakralne. Obejmuje on 24 kościoły i 160 innych obiektów sakralnych. – Wielkie słowa uznania i podziękowania należą się biskupowi kaliskiemu Edwardowi Janiakowi za wielkie zaangażowanie na rzecz realizowania programów mających na celu konserwację zabytków sakralnych – powiedziała konserwator zabytków.

W swoim wystąpieniu biskup kaliski Edward Janiak podkreślał, że w Polsce kościoły są zadbane, a co najważniejsze wypełnione ludźmi. – Obecnie wizytuję najmniejsze parafie w diecezji kaliskiej. Widzę, że ludzie traktują kościół jak własny dom. Świątynie wypełnione są ludźmi starszymi, ale także rodzinami z dziećmi i młodzieżą. To mnie bardzo raduje – stwierdził duchowny.
Wyraził słowa podziękowania za odnawianie zabytków, w tym sakralnych. – Za waszą ogromną służbę przyjmijcie słowa wdzięczności od biskupa – zaznaczył bp Janiak.

Z kolei minister Andżelika Możdżanowska wskazała, że Polska może chlubić się perełkami kultury.- Bez Państwa pracy nie mielibyśmy 11 Pomników Historii na liście 100 w całej Polsce. Nie mielibyśmy perełek kultury, tradycji i dziedzictwa narodowego w każdej naszej małej ojczyźnie. Polska takimi wartościami może chlubić się nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Ważne jest, żebyśmy umieli w tej nowoczesności dostrzec wartości i tradycje. Jesteśmy po to, aby stać na straży naszego dziedzictwa narodowego – mówiła Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Poseł Jan Dziedziczak stwierdził, że dbanie o zabytki jest przejawem patriotyzmu.- Dzięki państwa pracy tę naszą polską tożsamość wynikającą z piękna dziedzictwa kulturowego będzie można przekazać następnym pokoleniom. Dziękuję za służbę dla Polski – powiedział parlamentarzysta.

W imieniu Wojewody Wielkopolskiego słowa wdzięczności wypowiedział Sebastian Antczak.

Spotkanie było okazją do uhonorowania Złotymi i Srebrnymi Odznakami „Za opiekę nad zabytkami” osób zaangażowanych w ratowanie zabytków i popularyzowanie wiedzy o zabytkach.

Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu zespołu „TACY nie INNI” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Krotoszynie.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła