TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Darii, Mateusza, Wawrzyńca 21 Września 2019, 14:03
Dziś 20°C
Jutro 21°C
Szukaj w serwisie

Odpust ku czci Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Sycowie

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 20:42 29.05.2019

Życzę, byśmy tak jak św. Urszula Ledóchowska byli radosnymi świadkami Chrystusa - mówił bp Edward Janiak podczas sumy odpustowej ku czci św. Urszuli w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Sycowie. Uroczystość połączono z udzieleniem młodzieży sakramentu bierzmowania.

W homilii biskup kaliski wskazując na posługę św. siostry Urszuli Ledóchowskiej, której misją było zakładanie internatów do ubogich dziewcząt podkreślał, że zakonnica uśmiech, pogodę ducha i dobroć uważała za szczególnie wiarygodne świadectwo więzi z Chrystusem. - Św. Urszula Ledóchowska była radosną siostrą zakonną. Wszędzie, gdzie przebywała niosła radość i to ją wyróżniało od innych – powiedział kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, a zwłaszcza młodzież, aby tak jak św. Urszula byli radośni. – Chcemy dzisiaj poprosić o ten dar radości w naszym życiu osobistym, w naszych relacjach, byśmy nie złościli się na siebie, byśmy umieli wypowiedzieć słowo przepraszam, bo jedną z dróg do Pana Boga jest miłość do człowieka. Kto nie kocha ludzi nie kocha Boga. Kto ludziom źle życzy, nienawidzi, robi intrygi, sieje gorycz i złość daleki jest od Pana Boga i nawet ręce złożone nie pomogą. Miłość do Boga prowadzi przez człowieka. Życzę wam, byście byli radosnymi świadkami Chrystusa – mówił bp Janiak.

Uroczystość zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Sycowie erygował z dniem 1 lipca 1998 r. biskup kaliski Stanisław Napierała. Pierwszym proboszczem został ks. Marek Otręba.

Budowę świątyni parafialnej rozpoczęto w 1998 r., a kamień węgielny poświęcony przez papieża Jana Pawła II w czerwcu 1997 r. w Kaliszu, wmurował 11 kwietnia 1999 r. bp pomocniczy Teofil Wilski. Kościół został poświęcony już 23 grudnia 1999 r.

Prezbiterium zaprojektowała s. Maristella Sienicka ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, a obraz Matki Boskiej Częstochowskiej umieszczony w centrum prezbiterium oraz stacje drogi krzyżowej znajdujące się w kaplicy św. Urszuli są autorstwa ks. Bogdana Blajera, wykładowcy historii sztuki w Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Konsekracji kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Sycowie dokonał 29 czerwca 2018 r. biskup kaliski Edward Janiak.

Od 2 lipca 2018 r. proboszczem parafii jest ks. Adam Gmerek.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła