TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Celestyny, Iwony, Piotra 20 Maja 2019, 01:50
Dziś 12°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Panel dyskusyjny: „Święty Józef szansą turystyczną Kalisza”

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 21:42 09.03.2019

„Święty Józef szansą turystyczną Kalisza” – pod takim hasłem odbył się w Kaliszu panel dyskusyjny z udziałem m.in. ks. prał. Jacka Ploty, kustosza Narodowego Sanktuarium św. Józefa i wiceprezydenta Kalisza Grzegorza Kulawinka. Uczestnicy dyskutowali o szansach, jakie daje miastu Narodowe Sanktuarium św. Józefa, a także o tym, co można zrobić, aby jeszcze lepiej wykorzystać ten potencjał. Wydarzenie objął patronatem biskup kaliski Edward Janiak, który uczestniczył w debacie.

Przyczynkiem do zorganizowania panelu było wydanie książki pt. „Szulec - wieś cudu św. Józefa”. Autorka Ewa Martinek opowiada w niej o małej miejscowości spod Kalisza, z którą wiąże się historia powstania obrazu św. Józefa Kaliskiego. - Relacja o cudownym objawieniu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Zdarza się, że historia ta nieznacznie różni się od tej zapisanej przez ks. Kłossowskiego. Rozbieżności dotyczą przede wszystkim autorstwa obrazu. Część mieszkańców uważa, że dzieło znajdujące się w kaliskim sanktuarium namalował sam Stobienia, inni, że oryginał obrazu wisiał przez lata na płocie ogradzającym dom cudownie ozdrowiałego – mówiła obecna na spotkaniu autorka.

Podczas dyskusji ks. prał. Jacek Plota podkreślał, że Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego ogłoszony przez papieża Franciszka przyczynił się do zwiększenia kultu św. Józefa.

Duchowny zaznaczył, że do kaliskiego sanktuarium przybyło w tym czasie ok. 800 tys. wiernych z Polski i zagranicy. Dodał, że najwięcej pielgrzymów przyjeżdżało w soboty. – W niektóre miesiące, mam na myśli maj, czerwiec i wrzesień, w soboty było istne oblężenie. Bywało, że do bazyliki docierało ponad 30 autokarów. To było piękne, widzieć tylu ludzi garnących się do św. Józefa – zaznaczył kustosz sanktuarium, który wyraził nadzieję, że to ożywienie kultu będzie trwało nadal.

Stwierdził, że św. Józef jest rozsławiany dzięki comiesięcznej transmisji modlitwy za rodziny i poczęte życie prowadzonej przez Telewizję Trwam i Radio Maryja.

Radny Artur Kijewski wskazał, że Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa przyczynił się także do promocji miasta, ponieważ pielgrzymi przybywający do sanktuarium mieli okazją poznać historię grodu nad Prosną, zwiedzić ratusz, katedrę, czy inne stare kaliskie świątynie.

W swoim wystąpieniu były wiceprezydent Kalisza akcentował, że ogromną rolę w ożywieniu kultu św. Józefa odegrała wizyta papieża Jana Pawła II w Kaliszu w dniu 4 czerwca 1997 r., kiedy to powierzył on patronowi wszystkie rodziny w Polsce i na świecie oraz apelował o obronę poczętego życia.

Z kolei Karolina Jezierska, która obecnie pisze pracę licencjacką o turystyce przy św. Józefie zaproponowała, aby wytyczyć szlak turystyczny, np. rowerowy przy wykorzystaniu miejskich rowerów, na którym znajdą się obiekty sakralne i architektoniczne, a także pomniki przyrody.

Wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek podkreślił, że kaliskie sanktuarium przyczynia się do dynamicznego rozwoju miasta. Dodał, że ruch pielgrzymkowy bardzo mocno wpisuje się w ruch turystyczny i dlatego należy stwarzać ciekawą ofertę dla osób odwiedzających gród nad Prosną. Zaznaczył, że ofertę turystyczną uatrakcyjnia Baszta Dorotka.

Włodarz zaproponował stworzenie wystawy malarstwa i rzeźby sakralnej związanych ze św. Józefem. Wyjawił też, że przygotowywany jest projekt wspólnego biletu na zwiedzanie Baszty Dorotki, Skarbca św. Józefa i wieży ratusza.

Obecny na spotkaniu biskup kaliski Edward Janiak opowiedział o realizacji pomysłu ogłoszenia w diecezji kaliskiej Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego. Zaznaczył, że wielką radością było dla niego nadanie przez papieża Franciszka kaliskiej bazylice tytułu Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Wyjawił, że św. Józefa poznał bliżej dzięki kapłanowi, który przeżył obóz koncentracyjny w Dachau, a którego spotkał w czasie pracy duszpasterskiej w Dortmundzie. Dodał, że od tego czasu codziennie odmawia litanię do św. Józefa.

Biskup akcentował, że jest przekonany, że św. Józef uzdrowił go ze śmiertelnej choroby i wskazał, że świętemu dedykował założone w diecezji kaliskiej dzieła, czyli Dom Opieki dla seniorów w Złoczewie i Zespół Szkół Technicznych.

Panel prowadzili Karolina Gąsior i Maciej Fornalczyk, członkowie Stowarzyszenia KoLiber, które było organizatorem wydarzenia.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła