TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Grzegorza, Salomei, Walerii 17 Listopada 2019, 07:59
Dziś 8°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Poświęcenie sztandaru i nadanie imienia św. Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Dziadowej Kłodzie

Adam Szymański Adam Szymański 22:53 21.06.2019

Św. Jan Paweł II uczył szacunku dla każdego człowieka i miłości do ojczyzny – mówił bp Edward Janiak podczas uroczystości nadania imienia św. Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Dziadowej Kłodzie. Biskup kaliski poświęcił także sztandar szkoły.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, który w homilii przybliżył sylwetkę patrona podkreślając, że Papież zawsze wskazywał na godność każdego człowieka.

Zaznaczył, że św. Jan Paweł II przez świadectwo miłości do człowieka pokazywał nam, że każdy człowiek jest drogą do świętości. – Drogą do Boga jest drugi człowiek, co w praktyce oznacza, że kto nie kocha ludzi nie kocha Pana Boga, kto źle życzy innym nie kocha Boga i nawet ręce złożone nie pomogą – powiedział kaznodzieja.

Wskazał, że Ojciec Święty uczył miłości do ojczyzny. – Nie wolno zapominać o miejscu, gdzie człowiek przyszedł na świat, wzrastał i uczył się wiary. Jan Paweł II dawał nam tego przykład – stwierdził celebrans.

Prosił nauczycieli, aby młodemu pokoleniu przekazywali nie tylko wiedzę, ale także polskie tradycje i wartości.

Społeczność szkoły zadecydowała, że patronem będzie św. Jan Paweł II. - Uczniowie, rodzice, rada pedagogiczna długo zastanawiali się, jakie imię nadać szkole. Prowadzone były dyskusje na posiedzeniach rady pedagogicznej, rozmowy wychowawców i nauczycieli z uczniami, rozmowy dyrekcji i wychowawców z rodzicami podczas wspólnych spotkań. Wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły została przeprowadzona ankieta. Niemal jednogłośnie wszyscy opowiedzieli się, że Szkoła Podstawowa będzie nosiła imię św. Jana Pawła II - mówi w rozmowie z KAI Zdzisław Bałwas, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziadowej Kłodzie.

Dodaje, że Papież był wielkim autorytetem dla całego świata. - Decydując się na wybór św. Jana Pawła II na patrona naszej szkoły braliśmy pod uwagę jego mądrość, głoszoną naukę, niekwestionowany autorytet moralny, wkład w budowanie cywilizacji miłości i umiłowanie ojczyzny – podkreśla szef placówki.

Druga część uroczystości odbyła w budynku szkoły w Dziadowej Kłodzie, gdzie nastąpiło przekazanie sztandaru. Uczniowie w programie artystycznym ukazali życiorys swojego patrona.

Z okazji nadania placówce imienia św. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz napisał list do społeczności szkolnej. – To imię zobowiązuje do wierności Bożym przykazaniom i nieustannego dążenia każdego z członków wspólnoty szkolnej do osobistej świętości. Niech w tych codziennych staraniach wspiera was wstawiennictwo świętego patrona – czytamy w liście.

List wystosował także premier Mateusz Morawiecki, a obecna na spotkaniu europosłanka Beata Kempa przekazała szkole relikwie św. Jana Pawła II.

W spotkaniu uczestniczyli: biskup kaliski Edward Janiak, kapłani z ks. Adamem Gmerkiem, dziekanem dekanatu sycowskiego i ks. Tadeuszem Siwczyńskim, proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Dziadowej Kłodzie, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych oraz społeczność szkolna.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła