TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Danieli, Irwina, Małgorzaty 13 Lipca 2020, 04:33
Dziś 10°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Przemilczane Cierpienie - XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 21:18 09.11.2019

Przemilczane Cierpienie - to hasło XI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który przeżywany jest w Kościele 10. listopada 2019 roku. Z tej okazji w sobotę 9. listopada br. w Kościele Ojców Jezuitów w Kaliszu odbył się koncert dla Sudanu Południowego.

Zgromadzeni przed rozpoczęciem części słowno-muzycznej mogli wysłuchać prelekcji wygłoszonych przez o. Andrzeja Dzidę - misjonarza werbistę pracującego w Sudanie Południowym oraz gościa specjalnego - ks. Louisa Mbuyeh Ngeh’a pochodzącego z Kamerunu.

Kolejnym punktem programu był wspomniany wcześniej występ słowno-muzyczny  Biblia Polska w aforyzmach i poezji  Urszuli Zybury - polskiej poetki i aforystki. Słuchacze mieli okazję usłyszeć część aforyzmów wspomnianej wcześniej poetki, a także wysłuchali utworów przez nią napisanych, które wyśpiewała Patrycja Kliber przy akompaniamencie gitarzysty - Mateusza Ślużyńskiego.

Po koncercie zgromadzeni mieli możliwość złożenia ofiary, aby pomóc potrzebującym z Sudanu Południowego.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sudan Południowy  to najmłodsze państwo świata, które 9 lipca 2019 r. obchodziło osiem lat istnienia. Niestety to nie jest dobry czas, aby świętować, ponieważ wg najnowszego raportu ONZ, ponad połowa mieszkańców tego kraju (7 mln ludzi) głoduje. Nieprzerwanie w Sudanie Południowym trwa katastrofa humanitarna, kraj ten co roku przyjmuje miliardy dolarów pomocy międzynarodowej (ok.1,5 mld dolarów rocznie). Szacunkowo Sudan Płd. otrzymał 9,5 mld dolarów pomocy międzynarodowej od czasu ogłoszenia niepodległości.

W Sudanie Południowym pomimo tego, iż został zawarty pokój - który zakończył wojnę domową - nadal nie jest bezpiecznie. W wojnie domowej, która toczyła się pomiędzy największymi i najbardziej wpływowymi plemionami, śmierć poniosło wielu niewinnych mieszkańców z tamtych terenów. Do dnia dzisiejszego natomiast mieszkańcy nie mogą spać spokojnie, ponieważ często dochodzi do rozbojów w biały dzień.

Więcej informacji na ten temat mogą Państwo znaleźć na oficjalnej stronie Pomoc Kościołowi w Potrzebie: https://pkwp.org/dzien-solidarnosci/sudan-poludniowy

Zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła