TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Alfa, Leonii, Tytusa 19 Kwietnia 2024, 21:09
Dziś 8°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Rekolekcje „Projekt JÓZEF” w Narodowym sanktuarium św. Józefa

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:12 26.05.2021

Nie róbmy z siebie ofiary, ale uczyńmy z siebie dar. Bądźmy takimi, których potrzebuje świat. Stańmy się darem dla drugiego człowieka, ale nie wyimaginowanego, ale tego, z którym żyjemy na co dzień – zachęcał w poniedziałek ks. Michał Olszewski SCJ w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w czasie rekolekcji „Projekt JÓZEF”, które potrwają do środy.

W Roku św. Józefa wprowadzonym przez papieża Franciszka z okazji 150-lecia ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego fundacja Profeto rozpoczęła „Projekt JÓZEF”. Jego wyjątkowym momentem są rekolekcje, które ks. Michał Olszewski SCJ głosi w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w dniach 24-26 maja.

Na początku poniedziałkowej homilii ks. Michał Olszewski SCJ zwrócił uwagę, że w liście „Patris corde”, ogłaszającym rok jubileuszowy poświęcony św. Józefowi papież Franciszek pisze, że kluczem do wyjścia z ciemności i mroków, w których dziś żyjemy jest pokochanie Jezusa takim sercem, jakim pokochał go Józef. A do takiej miłości trzeba być zwyczajnym człowiekiem, przyjąć z pokorą to, co niesie życie i w obliczu tego uratować w naszym życiu Jezusa i Maryję.

– Gdyby Józef nie był zakochany w Maryi, nigdy nie pokochałby Jezusa ojcowskim sercem. To miłość do Matki Bożej sprawiła, że mógł pokochać swojego przybranego Syna – mówił ks. Olszewski podkreślając dramat sytuacji, gdy Józef dowiedział się o stanie błogosławionym Maryi. Józef zachował się heroicznie narażając się na utratę swojego dobrego imienia, a także wszystkich swoich ludzkich pragnień i marzeń.

Ks. Olszewski zwrócił uwagę, że Józef stając się sługą Maryi i Jezusa stał się także sługą wszystkich, do których Jezus został posłany. Dlatego patronat Opiekuna Maryi i Jezusa nad Kościołem jest bardzo naturalny. W czasach trudnych, Kościół słowa faraona „Idźcie do Józefa, on wam pomoże” odnosi zawsze do św. Józefa. – Czy do nas można odesłać człowieka w potrzebie? To jest trudne, ale na nic wszystkie pobożności i całe zaangażowanie religijne, jeśli Ewangelia w naszym życiu nie przekłada się na drugiego człowieka – podkreślał rekolekcjonista.

Na koniec sercanin zauważył, że mimo tego, że Józef musiał zrezygnować ze wszystkich marzeń i pragnień w swoim życiu, mimo tego, że stał się sługą, to był człowiekiem szczęśliwym. – Nie czynił z siebie ofiary, ale uczynił z siebie dar dla drugiego człowieka. Był szczęśliwy, bo był darem – mówił. – Nie róbmy z siebie ofiary, ale uczyńmy z siebie dar. Bądźmy takimi, których potrzebuje świat. Stańmy się darem dla drugiego człowieka, ale nie wyimaginowanego, ale tego, z którym żyjemy na co dzień – zachęcał ks. Michał Olszewski SCJ.

**********************************************************************************************************************************************************************

Czytając nasze życie przez pryzmat Słowa Bożego, które wskazuje nam drogę, pomaga podjąć decyzje, rozwiewa wątpliwości i przynosi pokój do serca, wypełnimy słowa proroków dotyczące każdego z nas – mówił ks. Michał Olszewski SCJ drugiego dnia rekolekcji „Projekt JÓZEF”, które do środy trwają w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Na początku homilii ks. Michał Olszewski zwrócił uwagę na posłuszeństwo Józefa wobec Słowa Bożego. – Gdyby Józef nie był posłuszny Słowu, to nie wypełniłyby się słowa proroków o Jezusie z Nazaretu – mówił twórca Profeto. – Ile w naszym życiu wypełniło się z tego, co Bóg wobec nas zamierzył, bo byliśmy posłuszni Słowu, a ile się nie wypełniło, bo nie byliśmy posłuszni Słowu? – pytał słuchaczy „Projektu JÓZEF”.

Ks. Olszewski zauważył, że współczesny człowiek ma o wiele łatwiej z usłyszeniem Słowa Bożego niż Józef, bo do niego anioł mówił we śnie, a my każdego dnia mamy Słowo Boże na wyciągnięcie ręki – możemy go słuchać na Mszy św., sięgając po Pismo Święte czy otwierając portale internetowe i różne aplikacje (np. Profeto). – Nie musimy czekać na anioła, nie musi się nam nic przyśnić – wystarczy otworzyć czytania z dnia i przeczytać to, co dzieje się w naszym życiu przez to Słowo, a Ono będzie nas prowadzić, wskazywać drogę, pomoże podjąć decyzję, rozwiać wątpliwości i przyniesie pokój do serca – mówił sercanin podkreślając, że jeśli wybierzemy tę drogę, to wypełnią się słowa proroków, które dotyczą każdego z nas.

Wiara Józefa objawiała się przez posłuszeństwo Słowu, ale także przez to, że wszystko ofiarowywał Panu Bogu. – Nie bój się przedstawić Bogu najcenniejszych rzeczy. Bóg ci nic nie zabierze. On to wszystko pobłogosławi – mówił ks. Olszewski.

Kapłan zwrócił uwagę, że Józef był także przekazicielem wiary dla Jezusa, co objawiło się m.in. w tym, że zabrał swojego syna do Jerozolimy. – Józefowi zależało na tym, żeby przekazać Jezusowi wiarę. Ilu dziś ochrzczonych ojców nosi w sobie pragnienie, aby przekazać swojemu dziecku wiarę? – pytał sercanin. – Będąc ochrzczonym ojcem nie można powiedzieć: moje dziecko jako dorosłe samo zdecyduje czy chce być ochrzczone. Nie można zwolnić się z obowiązku, by ten dar przekazać swojemu dziecku – podkreślał.

– Józef staje przed nami jako człowiek wierzący i praktykujący, ale z wiarą bardzo zwyczajną, posłuszny Słowu, ofiarowujący wszystko Panu Bogu i z gorliwością, aby skarb wiary przekazać swojemu synowi – zakończył ks. Michał Olszewski.

**********************************************************************************************************************************************************************

Odkryć czułość Boga, przyjąć ją i wyprawić się na peryferie, aby tę czułość okazać drugiemu człowiekowi – mówił ks. Michał Olszewski SCJ w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu na zakończenie rekolekcji „Projekt JÓZEF”.

W czasie środowej konferencji ks. Michał Olszewski zauważył, że jednym z ulubionych słów w nauczaniu papieża Franciszka jest „czułość”. Św. Józefa papież nazywa „ojcem czułym”, którym stał się dzięki temu, że odkrył czułość Boga Ojca względem siebie. – Józef przyjmując czułość, której doświadczył od Boga, mógł ją okazać Maryi i Jezusowi – mówił do słuchaczy „Projektu JÓZEF” dodając, że najmocniej Bożej czułości człowiek doświadcza w przebaczeniu.

Odwołując się do historii życia św. Józefa ks. Olszewski podkreślił, że pomimo tego, co w nas słabe, pomimo tego, że nasze życie nie poszło tak, jak marzyliśmy, to może się nam udać, możemy wypełnić swoją misję. – Bo Bóg nie buduje na tym co w nas mocne. Bóg buduje na naszej słabości, pomimo naszej słabości – mówił sercanin wskazując za papieżem Franciszkiem, że człowiek powinien zaakceptować swoją słabość z czułością. – Bądź dla siebie miłosierny! Nie chodzi o pobłażanie grzechowi czy jego akceptację. Chodzi o to, aby wybaczyć sobie swoją słabość, okazać sobie miłosierdzie, aby mogło dojść do nawrócenia i uzdrowienia ran – podkreślał twórca Profeto.

Ks. Olszewski zwrócił uwagę, że przebaczenie sobie swojej słabości, wyznanie grzechu w konfesjonale sprawia, że Bóg uzdrawia i wyprawia na peryferie, gdzie napotkanemu człowiekowi można pokazać uzdrawiającą moc Pana i wspólnoty. – Jedno twoje słowo na peryferiach Kościoła może uzdrowić człowieka, wypowiedziane z miłością i w wierze, że Pan jest z tobą w tej wyprawie na peryferie – mówił rekolekcjonista dodając, że przyjęta od Boga czułość, przekazana drugiemu człowiekowi będzie się mnożyła i nigdy jej nie zabraknie.

– Prośmy Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, aby pomógł nam odkryć czułość samego Boga, aby wyprosił nam łaskę, byśmy tę czułość przyjęli i wyprawili się na peryferie, aby tę czułość okazać drugiemu człowiekowi – zakończył ks. Olszewski.

Do końca roku poświęconego Opiekunowi Jezusa i Maryi ks. Michał Olszewski wygłosi jeszcze cztery konferencje w ramach „Projektu JÓZEF” w czasie spotkań z cyklu „Serce w Serce z Jezusem”, które w ostatnie wtorki miesiąca odbywają się w podkrakowskich Stadnikach.

Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu – Polski Nazaret – to najważniejsze sanktuarium św. Józefa w Polsce i jedno z najstarszych na świecie. Według tradycji początki sanktuarium sięgają 1670 roku, kiedy za przyczyną św. Józefa został uzdrowiony mieszkaniec wsi Szulec, który jako wotum ufundował obraz Świętej Rodziny i umieścił go w kaliskiej kolegiacie w podarowanym przez siebie ołtarzu. 4 czerwca 1997 roku w Kaliszu Jan Paweł II zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.

Fundacja Profeto.pl - Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji, to nowoczesne środowisko przepowiadania Dobrej Nowiny, z wykorzystaniem zarówno tradycyjnych metod głoszenia Słowa Bożego, jak i nowatorskich rozwiązań multimedialnych. Poprzez portal i radio Profeto dociera codziennie do tysięcy osób ze Słowem Bożym, rekolekcjami on-line, relacjami z wydarzeń ewangelizacyjnych i chrześcijańską muzyką. Dzięki działalności charytatywnej Fundacja pomaga osobom w trudnej sytuacji materialnej, wykluczonym społecznie czy pokrzywdzonym przemocą. Najnowszym dziełem Fundacji jest budowa specjalistycznego centrum pomocy „Archipelag – Wyspy Wolne od Przemocy”.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła