TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Dominika, Franciszki, Katarzyny 09 Marca 2021, 08:45
Dziś -1°C
Jutro 3°C
Szukaj w serwisie

Święcenia kapłańskie w konkatedrze pw. św. Stanisława BM w Ostrowie Wlkp.

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 16:24 23.05.2020

 

Kapłan jest powołany do tego, aby być rękoma Chrystusa - mówił bp Łukasz Buzun podczas święceń trzech kapłanów diecezji kaliskiej. Święcenia prezbiteratu odbyły się w konkatedrze pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że przez posługę kapłana Chrystus przepowiada, uświęca i prowadzi swój Kościół. - Ksiądz to drugi Chrystus. Kapłan jest namaszczony po to, żeby jego ręce, słowa i wola stały się przedłużeniem osoby Chrystusa – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że kapłan jest szafarzem Eucharystii. - Nie można zjednoczyć się z Bogiem w miłości poza Eucharystią. To tutaj jest samo centrum posługi kapłańskiej. Kapłan powinien z wielkim namaszczeniem i skupieniem, bez pośpiechu sprawować Eucharystię – przekonywał kaznodzieja.

Akcentował, że kapłan odgrywa bardzo ważną rolę w sprawowaniu sakramentu pokuty. – W tym sakramencie przez waszą posługę Chrystus będzie odpuszczał innym osobom grzechy. Potrzeba delikatności, by nie zranić jakimś słowem, nie wywołać niepotrzebnego poczucia winy czy nie wzbudzić lęku – wskazał hierarcha.

Zachęcał kapłanów, aby swoją posługę zawierzyli Maryi. - Nie możemy zapomnieć o dwóch słowach, które były wpisane w herb i życie św. Jana Pawła II „Totus Tuus”, czyli „Cały Twój Maryjo”. Prośmy Matkę Bożą, Matkę wszystkich kapłanów, aby otoczyła neoprezbiterów swoim macierzyńskim płaszczem, swoją miłością i prowadziła po drogach posługi kapłańskiej – mówił bp Buzun.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, ks. kan. Krzysztof Nojman, proboszcz konkatedry, ks. Waldemar Graczyk, prefekt ds. studiów Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, wykładowcy i moderatorzy seminarium, księża, klerycy, rodzice i krewni nowo wyświęconych kapłanów.

Nowo wyświęceni kapłani to: ks. Jakub Bogacki z parafii pw. Wszystkich Świętych w Droszewie, ks. Mateusz Paprocki z parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Przygodzicach, ks. Robert Szymura z parafii pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie.

Tego samego dnia w katedrze w Kaliszu święceń kapłańskich trzem diakonom udzielił bp Stanisław Napierała.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła