TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Danieli, Irwina, Małgorzaty 13 Lipca 2020, 04:47
Dziś 10°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Szkoła Podstawowa w Cieszynie imienia Marii i Lecha Kaczyńskich

Marta Brzozowska Marta Brzozowska 17:57 31.05.2019

31 maja 2019 roku Szkole Podstawowej w Cieszynie, nadano imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Jest to kolejna placówka w Polsce, posiadająca takich honorowych patronów.

Patronat narodowy nad uroczystością objął prezydent RP Andrzej Duda.

Mszy św. przewodniczył bp Edward Janiak, który wygłosił homilię a także poświęcił sztandar szkoły.

Kolejna część spotkania - artystyczna, odbyła się przed Szkołą. Wówczas została podniesiona Flaga państwowa oraz został odśpiewany Hymn Polski, następnie dyrektorka szkoły Pani mgr Barbara Nowak, przywitała wszystkich gości i przybliżyła sylwetki patronów szkoły. Podczas uroczystości minister Andrzej Dera odczytał list reprezentujący Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:

Szanowna Pani Dyrektor!

Szanowni Przedstawiciele Władz Lokalnych!

Szanowni Pedagodzy, Rodzice i Absolwenci!

Drodzy Uczniowie!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na uroczystości nadania Szkole Podstawowej w Cieszynie imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. Z tej wyjątkowej okazji składam gratulacje i najlepsze życzenia Dyrekcji, Nauczycielom i Pracownikom szkoły, jej Absolwentom oraz Uczniom wraz z Rodzicami. Dziękuję autorom za tę inicjatywę, a władzom gminy Sośnie za jej poparcie.

Łączę się z Państwem w radości, że nadszedł wreszcie szczególny dzień, wieńczący proces, w którym społeczność szkolna uczestniczyła przez ostatnie trzy lata. W tym czasie zapadały ważne decyzje, a młodzież poznawała biografie patronów poprzez liczne konkursy i wystawy, wizyty w miejscach związanych z życiem Pary Prezydenckiej i rozmowy z osobami bliskimi Marii i Lechowi Kaczyńskim. Bo chociaż my, dorośli, prezydenturę Profesora Lecha Kaczyńskiego i Jego wcześniejszą długoletnią służbę publiczną uważamy za wydarzenia współczesne, to przecież wielu obecnych uczniów szkoły nie może osobiście pamiętać nawet katastrofy smoleńskiej, w której zginął Pan Prezydent wraz z Małżonką.

Tym bardziej cieszę się i jestem wdzięczny Państwu za to upamiętnienie. Maria i Lech Kaczyńscy są już dziś postaciami z naszej historii. Na nas, których sercom bliskie jest ich dziedzictwo i przesłanie, spoczywa odpowiedzialność za przekazywanie idei i tradycji patronów młodemu pokoleniu. Szczególnie chcę podziękować pedagogom i wychowawcom oraz rodzicom i opiekunom, których rola w tym procesie jest nie do przecenienia. Wierzę, że dzięki Państwa wysiłkom i zaangażowaniu kolejne generacje Polaków będą formowane w duchu najwyższych wartości naszej wspólnoty narodowej: patriotyzmu, wolności i solidarności, którymi zawsze kierowali się śp. Pan Prezydent Rzeczypospolitej i Pani Prezydentowa.

Raz jeszcze dziękując za godne upamiętnienie Marii i Lecha Kaczyńskich, życzę Państwu wielu sukcesów w działalności zawodowej i społecznej, uczniom dobrych wyników w nauce, każdemu zaś wszelkiej pomyślności. Niech nowi patroni szkoły będą dla całej lokalnej społeczności wzorem i inspiracją do codziennej, wytrwałej, rzetelnej pracy dla tego najcenniejszego wspólnego dobra, którym jest nasza Ojczyzna – suwerenne państwo polskie.

Uroczystość zakończyli uczniowie szkoły, składając kwiaty  pod pamiątkową tablicą.

Zdjęcia: Marta Brzozowska/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła