TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Celestyny, Iwony, Piotra 20 Maja 2019, 01:49
Dziś 12°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Sztuka bez granic - koncert w banku oraz koncert finałowy "Wieczorów organowych"

Adam Szymański Adam Szymański 15:24 04.10.2018

Piątkowy wieczór 28 września był niezwykłym przykładem na potwierdzenie tytułowego hasła. W ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Wieczory Organowe organizowanego przez parafię Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, w budynku Banku PKO BP odbył się koncert specjalny - wystąpił zespół PolishStories Duo. Przełamując stereotypy odbioru i tworzenia sztuki organizatorzy udowodnili, że wnętrza banku także mogą być przyjazne działalności artystycznej. Bohaterki spotkania - Agnieszka Wichłacz i Monika Woźniak tworzą od 2017 roku zespół PolishStories Duo, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki polskiej. - Współpracują ze sobą od czasu nauki w Państwowej Szkole Muzycznej w Kaliszu od 2008 roku, kontynuując współpracę podczas studiów w Poznaniu. Muzyczna ciekawość i zapał w poszukiwaniu interesującego repertuaru pchnęły panie w stronę muzyki polskiej, tak powstało PolishStories Duo. W swoim repertuarze zespół ma utwory Witolda Lutosławskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Zygmunta Stojowskiego, Grażyny Bacewicz, Karola Szymanowskiego - poszerzając go o utwory najnowsze.
Po ciepło przyjętym koncercie dyrektor banku PKO BP - który jest mecenasem festiwalu - Edwin Napierała, przedstawił publiczności zaproszonego gościa paulina O. Zbigniewa Ptaka, który w przededniu oficjalnej premiery nowo wydanej książki, zaprezentował ją zebranym. Książka ta, a właściwie księga jest związana z rocznicą odzyskania przez nasz kraj niepodległości i z założenia miała być czymś wyjątkowym. WIELKA KSIĘGA JEDNOŚCI, zawierająca myśli z nauczania św. Jana Pawła II, jest przepięknym wydawnictwem, dziełem sztuki edytorskiej. Księga ta zrobiła wielkie wrażenie na gościach koncertu, choć jej cena (ponad 5 tyś. zł) będzie prawdopodobnie barierą dla osób, które chciały by ją kupić - na pewno, znajdzie jednak wyjątkowe miejsce w czytelniach i muzeach, gdyż jest to prawdziwe dzieło sztuki.
Nie był to jeszcze ostatni koncert festiwalu. Na finałowy Wieczór Organowy w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu zapraszamy Państwa 7 października, godz. 1930.

Suplement:
Koncert finałowy już za nami, 7 października, godz. 19:30 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu wystąpili:
Joanna Walczak – skrzypce
Tomasz Głuchowski – organy
w programie m.in. J.P. Sweelinck, J. C. Kerll, G. Ph. Telemann

Gratulujemy Parafii i wszystkim współorganizatorom drugiej już edycji tego ciekawego festiwalu i zapraszamy za rok na III Wieczory Organowe.

Do naszej galerii dołączyliśmy także zdjęcia autorstwa Karola Mroza z koncertu finałowego - zapraszamy!

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła