TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jarosława, Marka, Wiki 25 Kwietnia 2019, 18:50
Dziś 14°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Ustanowienie 14 nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 16:16 28.11.2018

We wtorek 27 listopada 2018 roku dla Diecezji Kaliskiej w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu,  ustanowiono 14 nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Mszy św. przewodniczył delegat biskupa kaliskiego ks. prał. Jacek Plota.

W homilii ks. prał. Dariusz Kwiatkowski wskazywał na św. Józefa jako człowieka, który uczy przeżywania Eucharystii. – Człowiek Eucharystii to przede wszystkim człowiek wiary i miłości. Właśnie takim człowiekiem był św. Józef. Był on otwarty na działanie Boga i posłuszny Jego słowu. To mąż wiary i miłości. Eucharystia wymaga wiary i miłości – mówił kaznodzieja.

Zwracając się do nadzwyczajnych szafarzy wskazywał, że będą oni nieść ludziom Chrystusa. - Weźmiecie w swoje dłonie Ciało Jezusa Chrystusa i będziecie dawać Go innym. Będziecie przekazywać to, co można dać drugiemu człowiekowi jako największy dar, dar żywego Chrystusa. Jakże potrzeba tutaj wiary oraz miłości do Jezusa, Kościoła i ludzi – stwierdził duchowny.

Podkreślał, że być mężem Eucharystii to znaczy być mężem Słowa Bożego. – Tak jak św. Józef i Maryja mamy słuchać, rozważać i żyć słowem, które Bóg do nas kieruje. W was będą wpatrzone oczy całej parafii, bo zostaliście powołani do bardzo odpowiedzialnej i zaszczytnej funkcji rozdawania komunii św. w czasie mszy św. i zanoszenia jej do osób chorych. W związku z tym winniście być świadkami, a będziecie świadkami wiary, gdy będziecie zasłuchani w Słowo Boże, gdy będziecie to słowo rozważać i zachowywać w swoim życiu – przekonywał kapłan.

Zachęcał nadzwyczajnych szafarzy, aby swoje życie zawierzali św. Józefowi. – Jak najczęściej przychodźcie do św. Józefa oraz sięgajcie po różnego rodzaju modlitw do tego świętego i uczyńcie go swoim patronem i opiekunem. Niech postawa św. Józefa uczy nas na co dzień postawy eucharystycznej, czyli bycia człowiekiem miłości, wiary, słuchania Słowa Bożego i bycia gotowymi do złożenia ofiary – mówił ks. prał. Kwiatkowski.

Po kazaniu nastąpiło imienne przedstawienie kandydatów na szafarzy oraz obrzęd ich pobłogosławienia.

Szafarze odbyli kurs przygotowawczy i formacyjny pod kierunkiem ks. prał. prof. dra hab. Dariusza Kwiatkowskiego, dyrektora Wydziału Liturgii i Dyscypliny Sakramentów w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Na podstawie tych przygotowań i pozytywnie zdanego egzaminu została im powierzona posługa Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.

Jak podkreślają szafarze rozdawanie komunii św. to niezwykła łaska.

Dzisiaj spełniło się moje marzenie, które dojrzewało we mnie około trzech lat. Cieszę się, że będę mógł zanosić Chrystusa drugiemu człowiekowi – powiedział Zbigniew Biernacki z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie.

Pół roku temu proboszcz zapytał mnie czy nie zechciałbym zostać szafarzem. Po krótkim zastanowieniu odpowiedziałem, że chętnie podejmę się tej służby. Jest to dla mnie wielka radość. Mam nadzieję, że w sposób godny będę potrafił służyć Bogu rozdając Pana Jezusa w komunii św. – stwierdził Radosław Walczak z parafii Wniebowzięcia NMP w Sulmierzycach.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Joanna Lisiak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła