TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca 22 Lipca 2019, 19:19
Dziś 22°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Wigilia dla samotnych i ubogich w Pleszewie

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 18:31 16.12.2018

Ponad 300 osób wzięło udział w spotkaniu wigilijnym dla ubogich i samotnych w Domu Parafialnym im. ks. Piotra Skargi w Pleszewie. Do wieczerzy wigilijnej zasiadł bp Łukasz Buzun.

Wigilia w Pleszewie organizowana jest od 14 lat. – Pierwszą wigilię dla 70 osób zorganizowaliśmy jako grupa charytatywna działająca przy parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie, ale okazało się, że potrzeby są znacznie większe. Zwróciliśmy się z propozycją do władz miasta, które odpowiedziały na nasz apel i obecnie organizujemy jedną wspólną wigilię w mieście dla ponad 300 osób. Ludzie przychodzą na to spotkanie bardzo chętnie, więc staramy się stworzyć jak najlepszą atmosferę – powiedziała w rozmowie z KAI Elżbieta Plucińska, wiceprezes Akcji Katolickiej.

Tradycyjnie spotkanie rozpoczął program artystyczny nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowany przez dzieci i młodzież z Salezjańskiej Placówki Wsparcia Dziecka i Rodziny im. Świętej Rodziny w Pleszewie oraz uczniów Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie. Kolędy zaśpiewał chór Schroniska św. Brata Alberta w Pleszewie.

Bp Łukasz Buzun życzył prawdziwej radości płynącej z Bożego Narodzenia. – W tych wszystkich trudnych momentach w dziejach Polski we wigilię zawsze rozbłysło światło płynące ze żłóbka oraz nadzieja i ciepło. Życzę tego światła i ciepła, które płynie od Pana Jezusa wszystkim obecnym. Z tym związane jest błogosławieństwo i pokój, czyli dary, które są dla nas tak bardzo cenne, niezbywalne i najistotniejsze – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

W imieniu organizatorów życzenia złożył burmistrz miasta i gminy Pleszew Arkadiusz Ptak.

Po przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do stołów i spożyli kolację wigilijną. Każdy uczestnik otrzymał także upominek świąteczny.

Organizatorami wigilii w Pleszewie są: burmistrz miasta i gminy Pleszew, proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie, Akcja Katolicka tej parafii, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Dom Kultury w Pleszewie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Pleszewskiej.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele pleszewskich władz, proboszczowie trzech pleszewskich parafii: ks. prał. Henryk Szymiec, ks. kan. Krzysztof Guziałek i ks. kan. Henryk Lemke oraz ks. Mariusz Giwerski, kapelan Towarzystwa im. św. Brata Alberta w Pleszewie.

Tekst za: Ewa-Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła