TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Celestyny, Iwony, Piotra 20 Maja 2019, 01:49
Dziś 12°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Wyłoniono zwycięzców diecezjalnego etapu XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 19:53 27.02.2019

Julia Rudowicz z I LO w Kaliszu, Agnieszka Różańska z II LO w Kaliszu i Małgorzata Czarnecka z III LO w Kaliszu będą reprezentować diecezję kaliską w finale ogólnopolskim XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej. W diecezjalnych zmaganiach uczestniczyło 51 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Laureatom gratulował bp Łukasz Buzun.

„Św. Jacek – wzór ewangelizacji” to hasło XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej, której etap diecezjalny odbył się 27 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu.

Olimpiadę rozpoczęła Msza św. w kaplicy seminaryjnej, którą odprawił ks. kan. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. W intelektualne szranki stanęło 51 młodych ludzi z 28 szkół z terenu diecezji kaliskiej. Uczniowie w ciągu 45 minut rozwiązywali test z wiedzy dotyczącej życiorysu św. Jacka. Młodzież musiała zapoznać się z adhortacjami oraz przemówieniami papieży Jana Pawła II i Franciszka, listami biskupów o św. Jacku i innymi opracowaniami na ten temat. Ponadto obowiązywała znajomość Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Za organizację etapu diecezjalnego olimpiady odpowiadał ks. kan. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. W jury pracowali: Małgorzata Chrzanowska (przewodnicząca), Beata Misiek, s. Anna Balcerzak i s. Natalia Musidlak.

Diecezję kaliską w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 28-30 marca w Opolu reprezentować będą: Julia Rudowicz z I LO w Kaliszu (I miejsce), Agnieszka Różańska z II LO w Kaliszu (II miejsce) i Małgorzata Czarnecka z III LO w Kaliszu (III miejsce).

Słowa uznania dla laureatów i ich katechetów wyraził bp Łukasz Buzun, który podkreślał, że z teologią związana jest modlitwa. - Bardzo często modliłem się przy grobie św. Jacka podczas studiów teologicznych. W życiu zdarzają się szczególne momenty, kiedy można przybliżyć sobie postacie świętych, które są świetlane w historii naszego narodu – mówił bp pomocniczy diecezji kaliskiej.

Uczestnikom olimpiady gratulowała Violetta Słupianek z kaliskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu. – Cieszę się, że propagujecie tę olimpiadę w swoich szkołach ze względu na chrześcijańskie wartości, które są częścią naszej spuścizny europejskiej, ale również polskiej. Czy można sobie dziś wyobrazić naszą historię bez chrześcijaństwa? Polska jest szczególnie związana z myślą chrześcijańską i teologią katolicką. Na pewno tą wiedzą będziecie dzielili się w swoich szkołach i te chrześcijańskie korzenie będziecie mogli pokazywać w naszym państwie – powiedziała kurator oświaty.

Zdobywczyni pierwszego miejsca po raz pierwszy uczestniczyła w Olimpiadzie Teologii Katolickiej. – Do testu dużo przygotowywałam się z s. Natalią. Niektóre pytania mnie zaskoczyły. Najwięcej trudności sprawiły mi zadania dotyczące wypowiedzi papieży zamieszczone w adhortacjach. Nie miałam z kolei problemu z pytaniami związanymi z życiem św. Jacka. Jednak nie sądziłam, że uda mi się przejść dalej, dlatego radość jest bardzo wielka – powiedziała Julia Rudowicz.

Pierwszy raz w olimpiadzie wzięła także udział Agnieszka Różańska. – Cieszę się, że udało mi się zająć drugie miejsce. Test nie był trudny, chociaż zaskoczyły mnie pytania otwarte, ponieważ były bardzo wnikliwe. Do olimpiady przygotowywała mnie katechetka s. Anna Balcerzak, dzięki której mogłam zgłębiać wiedzę o św. Jacku – stwierdziła laureatka.

Zdobywczyni trzeciego miejsca lubi zgłębiać wiedzę teologiczną. – Test nie był łatwy, np. trzeba było wyciągnąć sedno z adhortacji, które musieliśmy przeczytać, aby przygotować się do tego etapu. Miałam też trudności z cytatami z Pisma Świętego. Zajęcie trzeciego miejsca to dla mnie zaskoczenie, ponieważ miałam świadomość kilku swoich błędów i uznałam, że to mnie dyskwalifikuje, ale okazało się, że nie było tak źle. Ktoś z góry czuwał nade mną. Przygotowując się do olimpiady miałam duże wsparcie w nauczycielach z mojej szkoły, ale przede wszystkim w moich rodzicach, którzy pomagają mi przy takich konkursach – zaznaczyła Małgorzata Czarnecka.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała&ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła