TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama 02 Czerwca 2020, 19:55
Dziś 15°C
Jutro 17°C
Szukaj w serwisie

17. Diecezjalny Zjazd Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II w Chełmcach

Tomasz Klimowicz Tomasz Klimowicz 17:12 30.05.2019

Niech cnoty Jana Pawła II towarzyszą wam jako motyw do tego, żeby być dobrym człowiekiem – mówił biskup kaliski Edward Janiak do społeczności szkół noszących imię polskiego Papieża. Od siedemnastu lat szkoły istniejące na terenie diecezji kaliskiej, a noszące imię św. Jana Pawła II spotykają się raz w roku. Tym razem młodzież przybyła do Chełmc.

Zjazd rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Narodzenia NMP w Chełmcach pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

W homilii celebrans wskazując na najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II podkreślał, że szczególną uwagę poświęcał młodzieży i dlatego zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży.

Biskup zacytował kilka fragmentów słów kierowanych przez papieża do młodych. – Na Jasnej Górze mówił do młodzieży „musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni nie wymagali”. W Gdańsku skierował następujące słowa: „Miłość to zadanie, które nam Bóg wciąż wyznacza po to, by zagrzewać nas, abyśmy stawali się świadkami wobec innych”. Na czas codzienności dawał wskazówki, „żebyśmy nie wstydzili się Ewangelii Chrystusa i umieli ją przekazywać innym” – wskazywał hierarcha.

Akcentował, że Jan Paweł II wszędzie podkreślał, że należy szanować godność każdego człowieka. – Dzisiaj wielu zachwyca się postawą papieża, ale nie chce go naśladować – stwierdził kaznodzieja.

Wskazał, że Ojca Świętego cechowała pobożność, dostępność dla innych, prostota i mądrość. - Niech te cnoty towarzyszą wam jako motyw, żeby być dobrym człowiekiem, żeby być odważnym i starać się o zdobycie tej mądrości intelektualnej – powiedział bp Janiak.

 Po Mszy św. wszyscy przeszli do szkoły, gdzie biskup kaliski poświęcił pamiątkową tablicę.

W swoim słowie dyrektor szkoły przekonywał, że Jan Paweł II znaczy w historii polskiej kultury więcej niż tysiące uczonych książek. – Niewiele osób można postawić w jednym szeregu z tym wielkim Polakiem. Wielkim nie tylko dlatego, że był inteligentny i wykształcony, ale dlatego, że potrafił rozmawiać i kochać wszystkich ludzi. Kochał wszystkich bez względu na pochodzenie społeczne, statut materialny, kolor skóry czy przekonania religijne i polityczne. Potrafił przebaczyć nawet swemu niedoszłemu zabójcy – zaznaczył Tomasz Mikucki.

 Dodał, że papież szczególnie umiłował dzieci i młodzież, w których widział przyszłość narodów. – To w wychowaniu młodych pokoleń upatrywał przyszłe losy świata – stwierdził dyrektor placówki.

 Spotkanie ubogacił program artystyczny poświęcony papieżowi Polakowi w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Chełmcach.

W uroczystości uczestniczyli m.in. ks. kan. Jerzy Salamon, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Chełmcach, ks. prał. Józef Kwiatkowski, wieloletni proboszcz tej parafii, ks. Piotr Szkudlarek, diecezjalny asystent Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, kapłani przybyli z delegacjami szkolnymi, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, Zarząd Diecezjalny Rodziny Szkół im. Jana Pawła II z przewodniczącą Niną Adamczewską, ponad 20 delegacji ze szkół noszących imię św. Jana Pawła II.

Organizatorem tegorocznego zjazdu była Szkoła Podstawowa w Chełmcach nosząca imię Jana Pawła II od 22 czerwca 2003 r. Obecnie w szkole kształci się 259 uczniów, w tym 55 przedszkolaków.

 W diecezji kaliskiej znajdują się 33 szkoły noszące imię św. Jana Pawła II. Diecezjalnym asystentem Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II jest ks. Piotr Szkudlarek.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Tomasz Klimowicz/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła