TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Marii, Marzeny, Ryszarda 26 Kwietnia 2024, 15:40
Dziś 13°C
Jutro 18°C
Szukaj w serwisie

25-lecie Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. św. Cecylii

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 14:55 17.11.2018

Organista ma być wzorowym chrześcijaninem i katolikiem – mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. z okazji 25-lecia Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. św. Cecylii w Kaliszu. Pierwszy biskup kaliski poświęcił odnowione pomieszczenia studium.

W homilii celebrans przypomniał, że Studium Organistowskie w Kaliszu powstało w niespełna rok po utworzeniu diecezji kaliskiej. – Studium dotyczy bardzo ważnej dziedziny w życiu Kościoła, a jest nią modlitwa ludu Bożego. W modlitwie wyraża się wiara ludzi i kult składany Bogu. Modlitwa szuka dla siebie odpowiedniej formy wyrazu i znajduje ją w śpiewie. Jak piękny jest wspólny śpiew ludu Bożego zgromadzonego na świętej liturgii, któremu towarzyszą organy – mówił bp Napierała.

Podkreślał, że nauczycielem i przewodnikiem śpiewu ludu Bożego w Kościele jest organista. 

Wskazywał, że ks. prof. Władysław Mroziński z wielkim zapałem podjął się dzieła organizacji studium i prowadził je przez 20 lat.

Dodał, że od pięciu lat dyrektorem jest dr Krzysztof Niegowski.

Zaznaczył, że absolwenci studium odznaczają się wysokimi umiejętnościami gry organowej, a także prowadzą chóry kościelnej.

Stwierdził, że studium przekazuje swoim studentom oprócz umiejętności praktycznych formację wiary i duchowości. – Organista ma być wzorowym chrześcijaninem i katolikiem. Ma prowadzić nienaganne życie religijne, moralne, rodzinne, społeczne – powiedział pierwszy biskup kaliski.

Uroczystość połączono z inauguracją nowego roku akademickiego 2018/2019.

Przed Mszą św. biskup wręczył indeksy osobom rozpoczynającym studia. O postaniu i działalności studium mówił pierwszy dyrektor ks. kan. prof. Władysław Mroziński. Zebrani wysłuchali także dwóch krótkich koncertów organowych.

W uroczystości uczestniczyli także ks. kan. dr Jacek Paczkowski, prezes Związku Chórów Kościelnych Diecezji Kaliskiej, ks. Marcin Załężny, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, dr Krzysztof Niegowski, dyrektor studium, wykładowcy, absolwenci i studenci.

W styczniu 1993 r. biskup kaliski Stanisław Napierała powołał do istnienia Diecezjalne Studium Organistowskie Diecezji Kaliskiej z siedzibą w klasztorze ojców jezuitów w Kaliszu nadając mu imię św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej. Pierwszym dyrektorem został ks. prof. Władysław Mroziński. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 10 marca 1993 r. Naukę podjęło 12 osób.

W dniu 4 czerwca 1997 r. podczas Mszy św. sprawowanej przez papieża Jana Pawła II w Kaliszu w wielkim chórze złożonym z 35 zespołów śpiewał również Chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego pod kierunkiem Andrzeja Henryka Bączyka.

W 2000 r. studium przeniosło się do nowego budynku znajdującego się na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

We wrześniu 2013 r. ks. prof. kan. Władysław Mroziński przeszedł na emeryturę. Jego miejsce zajął mianowany przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka dr Krzysztof Niegowski, wykładowca studium i organista katedralny.

W 2016 r. studium wzbogaciło się o instrument piszczałkowy sprowadzony z Holandii, z kaplicy przekazanej do rozbiórki. Dzięki biskupowi kaliskiemu Edwardowi Janiakowi organy zostały zakupione ze środków przekazanych przez kard. Henryka Gulbinowicza i konsula Bułgarii we Wrocławiu Jana Chrostkowskiego.

Od 2013 r. w życiu diecezji czynnie uczestniczy Chór Studium prowadzony przez dr. Krzysztofa Niegowskiego.

Nauka w studium trwa 4 lata. Szkoła organistowska stara się, aby absolwenci ją kończący gwarantowali posługę organową w parafiach na jak najwyższym poziomie muzyczno-liturgicznym. Diecezjalne Studium Organistowskie ukończyły 54 osoby.

Teskt za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła