TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Ireny, Kleofasa, Wincentego 05 Kwietnia 2020, 15:16
Dziś 15°C
Jutro 16°C
Szukaj w serwisie

Alumni III roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej przyjęli strój duchowny

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 20:38 30.10.2019

Sutanna jest zewnętrznym świadectwem wyboru, który dokonał się we wnętrzu człowieka - mówił bp Łukasz Buzun do alumnów, którzy dzisiaj przyjęli strój duchowny. Obłóczyny odbyły się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii biskup pomocniczy Łukasz Buzun podkreślał, że w relacji człowieka do Pana Boga ważne jest zaufanie. - Ziarno nieufności chce zasiać w sposób szczególny świat, kultura, w której żyjemy, a którą tworzy często człowiek, który jest sprytny, przebiegły, nie jest związany w swoim sercu z Bogiem, dlatego my budujemy wspólnotę kościelną wokół św. Józefa, który jest człowiekiem pełnym zaufania wobec Pana Boga – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że odczytywanie woli Bożej dokonuje się w atmosferze modlitwy. - Człowiek, który nie modli się będzie błądził, będzie szedł według własnej woli, która prędzej czy później nie przyniesie człowiekowi pożądanych owoców, dobra, szczęścia, zadowolenia – stwierdził kaznodzieja.

Wskazywał na św. Józefa, który pełniąc swoją misję był pod stałym kierownictwem Ducha Świętego. - Prośmy św. Józefa, który jest mężem modlitwy i dobrych wyborów, a przede wszystkim człowiekiem, który odpowiada na działanie Ducha Świętego, aby prowadził nas na drodze naszego życia ku zbawieniu wiecznemu – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Alumni, którzy przyjęli strój duchowny podkreślali, że sutanna jest dla nich zewnętrznym znakiem wybranej drogi kapłańskiej.

- Dla nas jako kleryków sutanna jest strojem syna z przypowieści o Synu Marnotrawnym, który powraca do Ojca, jest uściskiem kochającego Ojca, ale też znakiem, przez który jesteśmy rozpoznawani w świecie i przez który dajemy świadectwo o swoim powołaniu – powiedział kleryk Mateusz Zimorski z parafii Najświętszego Zbawiciela w Ostrowie Wielkopolskim.

- Sutanna jest dla mnie niesamowitym znakiem dla całego środowiska, które mnie otacza. Świadczy o tym, że dążę ku kapłaństwu. Jest to zewnętrzny znak, który ma mnie też mobilizować do tego, żebym z dnia na dzień stawał się coraz lepszym człowiekiem wśród moich znajomych i nie tylko – zaznaczył Adam Wdowczyk z parafii św. Wawrzyńca w Kościelnej Wsi.

W uroczystości uczestniczyli, m.in.: ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. Marcin Załężny, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, moderatorzy, wykładowcy, proboszczowie, rodzice i krewni alumnów trzeciego roku.

Sutanny otrzymało 4 kleryków trzeciego roku. Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu zainaugurowało swoją działalność 4 listopada 1998 r. Obecnie formację seminaryjną odbywa 39 kleryków.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła