TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Brunona, Jana, Wery 13 Lipca 2020, 02:44
Dziś 11°C
Jutro 21°C
Szukaj w serwisie

Biskup Edward Janiak przewodniczył sumie odpustowej ku czci św. Andrzeja Apostoła w Borkowie Starym

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 20:53 30.11.2019

Powołanie to ogromna tajemnica Pana Boga wobec człowieka - mówił bp Edward Janiak podczas sumy odpustowej ku czci św. Andrzeja Apostoła w parafii w Borkowie Starym.

W homilii biskup kaliski wskazując na św. Andrzeja Apostoła podkreślał, że uczy on odwagi i wierności Chrystusowi. - Dziękujemy za św. Andrzeja, który jest patronem odważnym, bo człowiek może Panu Bogu powiedzieć „nie”. Czasem schodzi na manowce, nie chce zachowywać przykazań, ale Bóg nigdy z człowieka nie rezygnuje, ale zawsze daje mu szansę, że może wrócić – powiedział kaznodzieja.

Przekonywał, że rodzina ma decydujący wpływ na kształtowanie charakteru człowieka. - W życiu po Panu Bogu najważniejsza jest rodzina. W niej człowiek przychodzi na świat, otrzymuje wszystkie sakramenty, realizuje się. Rodzice i dziadkowie to pierwsze osoby, które mają wpływ na charakter młodego człowieka. To oni uczą modlitwy. Osoby, które prowadzą życie duchowe, modlą się, mają relację z Bogiem są przygotowane na dźwiganie krzyża codzienności – akcentował hierarcha.

Podczas Mszy św. odpustowej biskup kaliski udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Uroczystość zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. kan. Grzegorz Mituła, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Borkowie Starym, kapłani z dekanatu kaliskiego pierwszego z dziekanem ks. prał. Adamem Modlińskim oraz licznie zgromadzeni parafianie.

Parafię w Borkowie Starym erygowano przed 1412 r., ale o najstarszej świątyni nie zachowały się żadne informacje. Najprawdopodobniej na jej miejscu w 1710 r. zbudowany został z fundacji bp. Bartłomieja Tarło i zapewne przez niego konsekrowany kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, który zachował się do dnia dzisiejszego. W ołtarzu głównym barokowym znajduje się wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, który zasłaniany jest obrazem św. Andrzeja Apostoła – patrona parafii. Od 2008 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Grzegorz Mituła.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła