TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Danieli, Irwina, Małgorzaty 15 Lipca 2020, 19:18
Dziś 21°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

Biskup Kaliski Edward Janiak poświęcił nowy budynek Nadleśnictwa w Złoczewie

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 17:22 11.11.2019

Biskup kaliski Edward Janiak poświęcił nowy budynek Nadleśnictwa Złoczew. Uroczystość połączono z obchodami 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 95. rocznicy powstania Lasów Państwowych. Obchody rozpoczęła Msza św. w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Złoczewie.

- W 1924 roku prezydent Stanisław Wojciechowski wydał rozporządzenie określające statut naszej organizacji. Dziś Lasy Państwowe są organizacją z olbrzymimi tradycjami, a jednocześnie organizacją nowoczesną. Jesteśmy gwarantem wzorowo prowadzonej gospodarki leśnej, chronimy bogactwo naszej przyrody, a jednocześnie dostarczamy dla gospodarki drewno, które jest surowcem odnawialnym – mówił nadleśniczy Edward Janusz, który przywitał gości zgromadzonych na uroczystości.

Wieloletni duszpasterz leśników bp Edward Janiak gratulując tego dzieła wskazał, że pierwszym jego powołaniem było leśnictwo. Zaznaczył, że ukończył technikum leśne, a następnie rozpoczął studia na wydziale w Poznaniu. – Wtedy wydawało mi się, że jest to najpiękniejsza służba, bo służy się temu co Pan Bóg stworzył. Jednak w czasie studiów doszedłem do wniosku, że ponad pięknem przyrody jest człowiek i ta myśl zaprowadziła mnie do drzwi seminarium. Moja historia z Lasami Państwowymi zaczęła się 23 lata temu, kiedy Prymas Polski kard. Józef Glemp powołał mnie na duszpasterza leśników – wspominał biskup kaliski.

Prosił też o modlitwę za zmarłych leśników, spośród których wymienił zmarłego niedawno ministra Jana Szyszko.

Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień leśnikom, wśród których były dwa akty nadania Kordelasa Leśnika Polskiego.

Biskup kaliski Edward Janiak poświęcił także tablicę upamiętniającą 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W uroczystości uczestniczył m.in. Marek Miścierewicz, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, duchowieństwo i osoby związane ze służbą leśną.

Bp Edward Janiak przez 19 lat był delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska. Od 10 czerwca 2015 r. tę funkcję pełni ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła