TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Antoniego, Henryki, Mariana 17 Stycznia 2020, 15:33
Dziś 7°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Biskup Edward poświęcił nowy dach na świątyni parafialnej w Lutyni

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 16:34 06.10.2019

Kościół zawsze będzie stał po stronie życia. Nigdy nie zgodzi się na eutanazję i aborcję - mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej w Lutyni. Biskup kaliski poświęcił nowy dach na świątyni.

W homilii celebrans odwołując się do dzisiejszej Ewangelii prosił wiernych, aby pielęgnowali swoją wiarę. - Wiara jest łaską, ale tę łaskę można utracić. Wiara jest jak skarb, który można zagubić, jeżeli nie będziemy go pielęgnować. Człowieka wierzącego poznajemy po jego postawie, zachowaniu, odnoszeniu się do innych, bo każdy człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże i każdemu człowiekowi należny jest szacunek. Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas, byśmy dbali o naszą wiarę przez przyjmowanie sakramentów świętych, modlitwę, szacunek i pamięć o tych, którzy żyli przed nami i dobre traktowanie innych ludzi – podkreślał kaznodzieja.

Wskazywał, że wiara prowadzi człowieka do wiecznej szczęśliwości. – Bardzo ważny jest wyraz pamięci i szacunku za zmarłych. Wiara chrześcijańska uczy nas tego, że wszyscy idziemy w tamtym kierunku. Mamy świadomość, że jesteśmy pielgrzymami do domu Ojca. Wyraz pamięci o zmarłych to wyraz wdzięczności i szacunku. Bardzo ważne jest przekazywanie tych wartości dzieciom – powiedział bp Janiak.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. Mariusz Dąbrowski, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej, ks. Roman Kłobus, dziekan dekanatu dobrzyckiego, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa i parafianie.

Obecna świątynia wybudowana została w latach 1801-1802 przez dziedzica Lutyni, Józefa Otuskiego. W ołtarzu głównym mieści się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII w. namalowany na płótnie przez nieznanego autora. Ten wizerunek Matki Bożej Miłościwej od wieków jest celem pielgrzymek i jako uznany za cudowny został koronowany 13 sierpnia 1972 r. przez prymasa Stefana Wyszyńskiego za pozwoleniem papieża Pawła VI.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła