TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Alfreda, Maksymiliana, Selmy 14 Sierpnia 2020, 15:34
Dziś 28°C
Jutro 25°C
Szukaj w serwisie

Biskup Edward przewodniczył sumie odpustowej i poświęcił kaplicę p.w. Miłosierdzia Bożego i św. Józefa w Godynicach

ks. Grzegorz Mączka ks. Grzegorz Mączka 17:34 11.11.2019

Święty Marcin uczy nas wrażliwości na drugiego człowieka, żebyśmy nie przechodzili obojętnie wobec ludzi schorowanych, starych, niepełnosprawnych, potrzebujących pomocy - mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Godynicach. Biskup kaliski poświęcił nową kaplicę przedpogrzebową pw. Miłosierdzia Bożego i św. Józefa.

Przed Mszą św. z okazji obchodów Święta Niepodległości odśpiewano hymn państwowy.

W homilii celebrans zaznaczył, że św. Marcin to najbardziej popularny święty w Europie, który wiarę traktował bardzo poważnie wypełniając Boże przykazania.

Wskazywał, że święty uczy nas dostrzegania ludzi i niesienia im pomocy. – Św. Marcin uczy nas wrażliwość na bliźniego człowieka, bo każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwa Boże. Ważne jest, abyśmy dostrzegali człowieka, który jest postawiony na naszej drodze życia. To dotyczy nie tylko ludzi w rodzinie, ale w sąsiedztwie, w pracy – stwierdził biskup kaliski.

Akcentował, że ludziom można pomagać nie tylko materialnie, ale też przez okazywanie życzliwości. - Nieraz ludzie potrzebują dobrego słowa, uśmiechu, żeby uwierzyli w siebie. Dzisiaj tak dużo ludzi gnębi depresja, niedowartościowanie, brak jest zainteresowania się człowiekiem. Trzeba spytać się siebie, czy ktoś przez nas nie płacze, czy komuś nie dokuczamy, czy ktoś nie czeka, żebyśmy się pierwsi odezwali do niego – przekonywał kaznodzieja.

Odnosząc się do obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości podkreślał, że ojczyznę trzeba kochać. – Dzisiaj mamy piękny czas, bo żyjemy w wolnym kraju, kiedy jest pokój. Jesteśmy krajem niepodległym, ceńmy sobie to. Ojczyznę trzeba kochać jak matkę. Św. Jan Paweł II uczył miłości do własnej ojczyzny, żebyśmy szanowali zwyczaje i tradycję i nie wstydzili się swojej ojczyzny, ale starali się współtworzyć to dobro narodowe, które jest dobrem wspólnym – powiedział bp Janiak.

Biskup kaliski Edward Janiak mianował ks. Łukasza Kręczyńskiego, proboszcza parafii pw. św. Marcina Biskupa w Godynicach kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Kaliszu.

Podczas Mszy św. biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Uroczystość odpustową zakończyła procesja wokół kościoła, odśpiewanie Te Deum i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła