TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Almy, Cezarego, Jarosława 25 Lutego 2020, 05:30
Dziś 8°C
Jutro 2°C
Szukaj w serwisie

Biskup Edward Janiak poświęcił odnowiony ołtarz w Gołuchowie

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 12:54 29.10.2018

Od pierwszego dnia ziemskiej pielgrzymki do ostatniego losy nasze są złączone ze świątynią, a wszystko po to, aby żyć wiecznie - mówił bp Edward Janiak w kościele pw. NMP Wniebowziętej w Gołuchowie. Biskup kaliski poświęcił nowy ołtarz ku czci Matki Bożej i ustanowił główny odpust na dzień 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Witając biskupa, duchowieństwo i wiernych ks. Rafał Rydliński wskazał, że w 2016 roku zrodziła się myśl, aby zrekonstruować przedwojenny ołtarz wzorując się na starych fotografiach. – Ten dzień to dla nas wielkie i radosne wydarzenie, które zostanie zapisane w parafialnej kronice, że 28 października w Roku Pańskim 2018, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, został uroczyście poświęcony nowy ołtarz ku czci naszej Matki i Królowej – zaznaczył proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Gołuchowie.

W homilii celebrans wskazując, że dzisiaj Ojciec Święty Franciszek zamyka synod dla młodzieży, prosił o modlitwę w intencji ludzi młodych. - Kościół może być najpiękniejszy, ale najważniejszy jest żywy Kościół. Dbajcie o dzieci i młodzież, żeby te ławki w kościele były pełne. Wy jesteście świątynią Pana Boga. W tej łączności z młodzieżą z całego świata módlmy się o mocną wiarę dla młodych ludzi, dla następnych pokoleń – powiedział bp Janiak.

Dodał, że Kościół wspomina dziś osoby, które są prześladowane za wiarę. - Są miejsca w świecie, gdzie ludzie oddają życie za to, że przyznają się do Chrystusa – ubolewał kaznodzieja.

Zaznaczył, że świątynia materialna jest miejscem pogłębienia więzi z Panem Bogiem. - Ta świątynia materialna świadczy o mieszkańcach. - Całe nasze życie jest związane ze świątynią począwszy do chrztu świętego, poprzez przyjęcie pierwszej komunii św., spowiedź, bierzmowanie, sakrament małżeństwa i sakrament namaszczenia chorych. Od pierwszego dnia ziemskiej pielgrzymki do ostatniego losy nasze są złączone ze świątynią, a wszystko po to, aby żyć wiecznie, abyśmy mogli kiedyś spotkać się z Bogiem, który jest miłością – przekonywał hierarcha.

Podkreślał, że życie duchowe zaczyna się w parafialnym kościele i prosił wiernych, aby systematycznie przychodzili do świątyni. – Prosimy dziś, by was nikt nie odwiódł od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Pamiętajmy, że ważne jest, żeby rodzina, szkoła i Kościół mówiły jednym głosem. Trzeba dbać o wiarę, o Kościół duchowy, o wnętrze, bo wiarę można stracić. Człowiek, który nie modli się, nie przystępuje do sakramentów świętych prędzej czy później traci wiarę – stwierdził bp Janiak.

Parafię w Gołuchowie erygowano w 2. połowie XIII w. W 1581 r. Rafał Leszczyński (pochowany w podziemiach kościoła w Gołuchowie), kasztelan śremski, oddał kościół braciom czeskim, swoim współwyznawcom. W ich rękach świątynia pozostawała do 1601 r. Odebrał im ją syn Rafała, Wacław Leszczyński, kanclerz koronny, generał wielkopolski, który przeszedłszy na łono Kościoła rzymskokatolickiego wybudował w 1612 r. w miejsce starego, nowy kościół i ustanowił przy nim Kolegium Mansyonarzy. Kościół konsekrował w 1623 r. sufragan Wilczyński, a arcybiskup Gębicki tegoż roku wydał nową erekcję kościoła.

Podczas II wojny światowej 16 września 1941 r. przystąpiono do niszczenia kościoła. 4 października tego roku kościół został całkowicie zburzony. Mieszkańcom Gołuchowa, tuż przed wyburzeniem kościoła, udało się wynieść i przechować niewielką część wyposażenia barokowej świątyni, która istniała od 1612 r.

Do budowy kolejnego kościoła przystąpiono w 1949 r. Kamień węgielny poświęcił Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Poświęcenia kościoła pw. NMP Wniebowziętej dokonał 15 października 1961 r. bp Lucjan Bernacki, sufragan z Gniezna. W listopadzie 2016 r. zrodziła się myśl, aby zrekonstruować przedwojenny ołtarz, a w lutym 2017 r. rozpoczęły się pierwsze prace stolarskie i snycerskie.

W ołtarzu został umieszczony obraz NMP Wniebowziętej, który znajdował się w starym przedwojennym ołtarzu oraz obraz Matki Bożej Śnieżnej, który do tej pory był ulokowany w bocznej kaplicy, a po renowacji i otrzymaniu nowej ramy postanowiono umieścić go również w ołtarzu głównym. Wota, jakie znajdowały się na tym obrazie oraz srebrne sukienki świadczą o tym, iż wizerunek ten w przeszłości cieszył się wielką czcią wiernych. Obraz uznawany za cudowny jest datowany na 1. poł. XVII w., a przyozdobiony sukienkami z XVIII w.

Od 2016 r. proboszczem parafii w Gołuchowie jest ks. Rafał Rydliński.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła