TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Dominika, Franciszki, Katarzyny 09 Marca 2021, 09:07
Dziś -1°C
Jutro 3°C
Szukaj w serwisie

Biskup Kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 16:51 29.05.2020

Ludzi świętych charakteryzuje modlitwa i cześć do Najświętszej Eucharystii - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Podczas Eucharystii modlono się o ustanie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie.

W homilii biskup kaliski wskazując na posługę św. siostry Urszuli Ledóchowskiej podkreślał, że całe jej życie było ofiarną służbą Panu Bogu i ludziom. Dodał, że zakonnica nigdy nie wstydziła się polskości. – Zawsze powtarzała, że naszą polityką jest miłość. Mówiła, że siostry są gotowe nieść tę miłość ludziom, poświęcając siły i czas – powiedział kaznodzieja.

Przypomniał, że s. Urszula zmarła 29 maja 1939 r. w Rzymie, gdzie została pochowana. Dodał, że beatyfikacji dokonał Jan Paweł II 20 czerwca 1983 r. w Poznaniu, a w 1989 r. jej zachowane szczątki zostały przewiezione z Rzymu do Pniew i przez jeden dzień przebywały też w Sieradzu, gdzie na placu zgromadziły się tłumy wiernych. Wskazał, że 18 maja 2003 r. papież Jan Paweł II w Rzymie ogłosił ją świętą.

Podkreślał, że ludzi świętych charakteryzuje modlitwa i cześć do Najświętszej Eucharystii. – Ten rys świętości, poświęcenia, modlitwy jest bliski każdemu z nas. Kto ma cześć do Najświętszej Eucharystii przez godne przygotowanie się do przyjmowania komunii św., kto się modli ma w sobie zadatek świętości. Człowiek, który się modli nie będzie występował przeciw drugiemu człowiekowi, będzie znosił krzywdy. Nie da się przejść przez życie nie spotykając się z cierpieniem. Nawet osoby śmiertelnie chore, kiedy swoje cierpienie łączą z krzyżem Chrystusowym zupełnie inaczej to przeżywają – przekonywał celebrans.

Zachęcał wiernych, aby w trudnych chwilach zwracali się do Pana Boga za przyczyną świętych. - Prośmy Pana Boga, abyśmy mieli siły do tego, żeby dźwigać krzyż, ale też czerpiąc wzór od św. Urszuli byli ludźmi otwartymi na drugiego człowieka – zaznaczył bp Janiak.

Po Mszy św. biskup kaliski Edward Janiak odmówił modlitwę o ustanie pandemii koronawirusa.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła