TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Ilony, Jerzego, Wojciecha 23 Kwietnia 2024, 18:18
Dziś 11°C
Jutro 9°C
Szukaj w serwisie

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy Świętej z okazji Święta Akcji Katolickiej

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 16:47 24.11.2019

Król Wszechświata umarł dla naszego zbawienia, możemy z tej łaski, owoców śmierci Chrystusa korzystać przez Miłosierdzie Boże – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który w święto Chrystusa Króla przewodniczył Mszy św. w intencji członków Akcji Katolickiej z diecezji kaliskiej w kościele Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie.

Święto patronalne Akcji Katolickiej połączono z wprowadzeniem relikwii bł. Alberto Marvellie’go. W Polsce są to pierwsze relikwie tego błogosławionego.

W swoim słowie bp Edward Janiak podkreślał, że bł. Alberto Marvelli to wzór do naśladowania szczególnie dla ludzi świeckich.

Zachęcał członków Akcji Katolickiej do dawania świadectwa w swoim otoczeniu. -  Kościół jest instytucją duchową, najczęściej przez Kościół ludzie rozumieją świątynię, ale najważniejszy jest żywy Kościół. Pan Bóg w sprawach wiary posługuje się ludźmi. Taką pierwszą wspólnotą w Kościele jest rodzina i dlatego przykładu rodziców nie można niczym zastąpić. Modlimy się dziś o umocnienie naszej wiary i o odważnych świadków Chrystusa – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii przekonywał, że patrząc na łotra, który nawrócił się w ostatniej chwili swojego życia, każdy człowiek może skorzystać z Bożego miłosierdzia. - Rzeczą ludzką jest błądzić, ale wrócić do Boga, poprosić o miłosierdzie to jest wielka łaska. Ta Ewangelia uczy nas pokory wobec Boga – powiedział hierarcha.

W homilii ks. prał. dr Sławomir Kęszka przypomniał, że uroczystość Chrystusa Króla ustanowiona jako owoc roku świętego 1925 przez Piusa XI eksponowała przede wszystkim wizerunek Chrystusa Króla, jako mającego swoje oparcie w Piśmie Świętym. – Jednak wydaje się, że ustanowienie tej uroczystości miało też swój wymiar polityczny. W idei Chrystusa Króla wyrażona została jedna z podstawowych  zasad chrześcijańskiej etyki politycznej  mówiącej iż akceptacja władzy Jezusa Chrystusa musi być źródłem protestu wobec wszystkich, którzy w polityce pragną odgrywać rolę bogów, którzy chcą zapanować nad ludzkimi losami – stwierdził kaznodzieja.

Wskazał, że papież Pius XI w swoich dokumentach podkreślał, że chrześcijanie wobec manipulacji ze strony reżimów totalitarnych są zobowiązani do uznawania wolności i godności człowieka i wszelkich ludzkich praw.

Dodał, że Pius XI w encyklice „Non abbiamo bisogno” z 1931 r. potępił włoski faszyzm i wyraził podziękowanie Akcji Katolickiej i innym stowarzyszeniom katolickim za imponujące świadectwo wierności Kościołowi, a w 1937 r. w encyklice „Divini Redemptoris” potępił sowiecki bolszewizm i niemiecki hitleryzm w kolejnej encyklice „Mit brennender Sorge”.

Wskazując na bł. Alberto Marveliie’go przekonywał, że ten młody człowiek wyróżniał się wśród swoich rówieśników sprawiedliwością, czystością serca, zdecydowaniem, wielkodusznością i poszanowaniem przyjaźni. – Pobożność i całkowite zawierzenie Bogu pociągały za sobą jego coraz pełniejszy rozwój duchowy, a pragnienie, by być „świętym apostołem, pracowitym, czystym, mocnym i pokornym sługą dusz”, z czasem uzewnętrzniało się w różnych formach aktywności wobec ludzi najbardziej potrzebujących – akcentował diecezjalny asystent Akcji Katolickiej.

Podczas Mszy św. bp Edward Janiak wręczył legitymacje nowym członkom Akcji Katolickiej.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. kan. Henryk Lemke, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie, ks. Sławomir Kęszka, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, kapłani z dekanatu pleszewskiego i księża opiekujący się parafialnymi oddziałami Akcji Katolickiej oraz członkowie Akcji Katolickiej z diecezji kaliskiej i licznie zgromadzeni wierni.

Obecna na uroczystości prezes Zarządu Krajowego Akcji Katolickiej podkreślała, że misją Akcji Katolickiej jest ciągłe dawanie świadectwa. – Zadaniem Akcji Katolickiej było, jest i będzie, tak jak Chrystus był, jest i będzie, dzieło apostolskie podejmowane przez świeckich z odpowiedzialnością, wytrwałością i z Bożym przesłaniem, by miłość Chrystusa nieść do innych, by być świadectwem w swoim świecie – mówiła w rozmowie z KAI Urszula Furtak z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Dodała, że takie spotkania są okazją, aby podziękować kapłanom, którzy są związani ze strukturami Akcji Katolickiej. – Z całego serca dziękuję pasterzowi diecezji kaliskiej bp Edwardowi Janiakowi, który gromadzi lud skupiony w Akcji Katolickiej wokół siebie, dodaje im sił, wspiera i wytycza drogi, którymi należy kroczyć. Chciałabym też podziękować asystentom Akcji Katolickiej za to, że są, że troszczą się w strukturach parafialnych i diecezjalnych, za wskazówki i umacnianie na drodze, by iść we właściwym kierunku – powiedziała prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

Pomysłodawcą sprowadzenia relikwii bł. Alberto Marvellie’go do pleszewskiej parafii był Ireneusz Reder, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej w parafii Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie. - Czytałem kiedyś żywoty świętych i błogosławionych i natknąłem się na tego młodego człowieka. Rowerzysta, członek Akcji Katolickiej, wychowanek oratorium salezjańskiego, działacz samorządowy, a więc bardzo dobry przykład dla każdego z nas. Cieszę się, że w naszej parafii będzie można modlić się przy jego relikwiach – zaznaczył Ireneusz Reder.

Alberto Marvelli urodził się 21 marca 1918 r. w Ferrarze we Włoszech. W 1930 r. przeniósł się wraz z rodziną do Rimini, gdzie uczęszczał do Salezjańskiego Oratorium. Po nagłej śmierci ojca zaopiekował się matką. W 1936 r. wybrano go na prezesa Akcji Katolickiej. W czasie II wojny światowej uratował życie wielu osób przed deportacją do obozów koncentracyjnych. W 1941 r. otrzymał dyplom ukończenia studiów wyższych, potem rozpoczął służbę wojskową. Zapisał się do Stowarzyszenia Robotniczego w Rzymie. 5 października 1946 r., w czasie jazdy na rowerze, został potrącony przed wojskową ciężarówkę i zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Miał 28 lat. Został pochowany na cmentarzu w Rimini. W 1974 r., w rocznicę śmierci, przeniesiono jego doczesne szczątki do kościoła św. Augustyna. Beatyfikował go Jan Paweł II 5 września 2004 r.

Akcja Katolicka w diecezji kaliskiej została powołana do istnienia przez pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę w 1995 r. W diecezji istnieje ok. 80 oddziałów parafialnych, do których należy ponad 800 członków. Do najważniejszych działań należą: coroczne spotkania modlitewne członków i ich rodzin - w maju na Pólku pod Bralinem, a w październiku w Tursku, pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę, konkurs recytatorski poezji religijnej dla dzieci i młodzieży, a przede wszystkim działania charytatywne. W marcu 2017 r. w Kaliszu odbyły się rekolekcje dla przedstawicieli Akcji Katolickiej z 12 diecezji w Polsce. Prezesem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej jest Robert Lis, a asystentem diecezjalnym Akcji Katolickiej - ks. dr Sławomir Kęszka.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła