TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Donaty, Olechny, Kajetana 07 Sierpnia 2020, 21:04
Dziś 26°C
Jutro 29°C
Szukaj w serwisie

Biskup Łukasz Buzn modlił się w intencji kobiet na Jasnej Górze

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 16:14 09.03.2020

Za przynoszenie światu „porządku miłości” podziękował kobietom na Jasnej Górze bp Łukasz Buzun podczas XIII Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast zorganizowanego przez częstochowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana i jasnogórski klasztor.

W homilii bp Łukasz Buzun przypomniał o wierze, wierności i apostolstwie ewangelicznych kobiet z otoczenia Jezusa, którym Chrystus powierzył zasadniczą prawdę o swoim Zmartwychwstaniu. Kaznodzieja zachęcał do rachunku sumienia ze swojego apostolstwa. Kaznodzieja podziękował także niewiastom za ich niezastąpiony dar dla innych, którym jest połączenie rozumu, uczuć i serca. Przypomniał myśl kard. Stefana Wyszyńskiego, że godność kobiety mierzy się porządkiem miłości.

Spotkanie wpisuje się w narodowe przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Patronat nad nim objęła Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, która przygotowała specjalne przesłanie. To także nawiązanie do wielkich zawierzeń polskich kobiet składanych przed laty: tego z 1926r., gdy ofiarowały insygnia królewskie - jabłko i berło, wybierając Maryję na Królową każdej polskiej duszy i tego z 1982r., gdy błagały o szacunek dla każdego poczętego człowieka, składając w darze Kielich Życia.

Druga część wspólnego świętowania XIII Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast wpisała się w narodowe przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i było przypomnieniem jego spojrzenia na rolę kobiet w Kościele i życiu społecznym. Gościem specjalnym była Aneta Liberacka, prezes Fundacji Medialnej7 i naczelna portalu Stacja7. Liberacka zwróciła uwagę na wielką aktualność nauczania Prymasa Tysiąclecia o godności kobiet. Nazwała go „prorokiem i orędownikiem sprawy kobiecej.”

Patronat nad jasnogórskim Świętem Kobiet objęła Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, która przygotowała specjalne przesłanie. List odczytała europoseł Jadwiga Wiśniewska. Odnosząc się do misji współczesnych kobiet, Marszałek Elżbieta Witek podkreśliła ich doniosłą rolę w przekazywaniu wartości patriotycznych i wyraziła uznanie dla kobiet biorących udział w jasnogórskiej debacie.

Organizatorami spotkania byli: częstochowski oddział Civitas Christiana i klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze.

Tekst i zdjęcia: Radio Jasna Góra

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła