TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Iwony, Noemi, Szymona 27 Października 2020, 13:53
Dziś 9°C
Jutro 14°C
Szukaj w serwisie

Biskup Stanisław Napierała przewodniczył Mszy św. odpustowej w parafii pw. św. Michała Archanioła w Pogorzeli

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 16:19 27.09.2020

Św. Michał Archanioł przypomina współczesnemu światu, że jest Bóg i On ostatecznie zwycięża szatana - mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. odpustowej w parafii pw. św. Michała Archanioła w Pogorzeli. Uroczystość połączono z 10. rocznicą ustanowienia św. Michała Archanioła patronem miasta i gminy Pogorzela.

W homilii celebrans ubolewał, że w obecnych czasach ludzie zapominają o Bogu, a nawet chcą z Nim walczyć różnymi metodami. – Dzisiaj Bóg został zapomniany, odwracają się od Niego, mówią, że to przeżytek, nie na nasze czasy, rozpoczynają nawet walkę z Bogiem, widoczne są rozmaite bluźnierstwa przeciwko Bogu, ale też walka ze wszystkimi Jego znakami, zwłaszcza walka z krzyżem. Tak jest w dzisiejszych czasach – powiedział biskup kaliski senior.

Wskazał, że św. Michał Archanioł przypomina współczesnemu światu, że jest Bóg. - W imieniu Michała Archanioła jest słyszalny krzyk nieba, krzyk aniołów - jest Bóg i uważajcie, żebyście nie ulegli pokusie szatana, który wszystko robi po to, ażeby odwrócić was od Boga i żebyście Boga zapomnieli jako przeżytek przeszłości. Uważajcie jest Bóg. Dzisiaj wielu odchodzi od Boga, ateizm rozprzestrzenia się, jest wszędzie obecny w różnych formach. Jest tam działanie złego ducha, ale nie bójmy się, bo jest Bóg, On jest Stwórcą wszystkiego, On jest Panem dziejów, On jest Królem wiecznej chwały – przekonywał kaznodzieja.

Zaznaczył, że św. Michał Archanioł pokazuje, że ostatecznie Bóg pokonuje szatana. - Ta działalność szatana, która nasila się w różnych okresach dziejów ostatecznie będzie miała kres i ten kres wyznacza Bóg – stwierdził hierarcha.

Przypomniał, że 10 lat temu z parafii w Pogorzeli wyszła inspiracja, aby św. Michał Archanioł został patronem miasta i gminy. – Parafia w Pogorzeli prowadzi kult św. Michała Archanioła. On jest obecny w całym jej działaniu. Powstają różne dzieła. Wszystko jest przypieczętowane obecnością patrona. Św. Michał Archanioł niech nadal otacza swoją opieką parafię, a także wszystkie miejscowości gminy Pogorzela – mówił bp Napierała.

Podczas Mszy św. biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Uroczystość zakończyło odmówienie Litanii do św. Michała Archanioła, procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wraz z bp. Stanisławem Napierałą Mszę św. koncelebrowali ks. kan. Dariusz Bandosz, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Pogorzeli i ks. Damian Janicki, wikariusz tej parafii.

Św. Michał Archanioł patronuje parafii od 1341 r. Od 2010 r. jest patronem miasta i gminy Pogorzela. Aktu tego dokonał 26 września biskup kaliski Stanisław Napierała podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej na pogorzelskim rynku.

Historia parafii na tym terenie sięga XII lub XIII w. i jest związana z wsią Głuchów oddaloną od Pogorzeli o 2 km, gdzie powstał pierwszy kościół. Do dziś zachowane wezwanie św. Michała Archanioła należy do najstarszych nadawanych w kościołach do końca XIII w. Wraz z powstaniem miasta przeniesiono stolicę parafii do Pogorzeli. Według tradycji miejscowej pierwszy kościół powstał z fundacji Przecława Pogorzelskiego herbu Grzymała biskupa wrocławskiego w 1341 r.

Obecny kościół wzniesiony został w latach w 1778–1785 z fundacji Rocha Zbijewskiego, kasztelana kaliskiego.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Maria Cieślak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła