TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Eleonory, Lenki, Kiejstuta 21 Lutego 2020, 20:20
Dziś 3°C
Jutro 8°C
Szukaj w serwisie

Biskup Stanisław poświęcił pomnik ofiar II Wojny Światowej i udzielił bierzmowania w Mieleszynie

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 21:38 02.09.2019

Bp Stanisław Napierała poświęcił w Mieleszynie, postawiony w miejscu spalonego kościoła pomnik poległych podczas II wojny światowej, pomordowanych w obozach koncentracyjnych i łagrach sowieckich parafian. Pierwszy biskup kaliski odprawił Mszę św. i udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii Mieleszyn i Żdżary.

W homilii celebrans odwołując się do Ewangelii mówiącej o wychowywaniu Jezusa w Nazarecie wskazywał na znaczenie i rolę rodziny, która jest normalnym środowiskiem wychowania człowieka. - To, co w rodzinie zostanie złożone w człowieku to trwa, trwa dobro, ale też i zło. W rodzinie człowiek najbardziej kształtuje się w swoim człowieczeństwie – podkreślał kaznodzieja.

Ubolewał, że we współczesnym świecie są ludzie, którzy walczą z Bogiem. - Są ludzie, którzy nie tylko w Boga nie wierzą, ale z Nim walczą i walczą z tymi, którzy wierzą. Oni nie mogą znieść ani Boga ani tych, którzy w Boga wierzą. Nie mogą znieść znaków wiary, zwłaszcza krzyża i czynią wszystko, żeby krzyż wyrzucić z przestrzeni życia publicznego i społecznego – mówił hierarcha.

Przypomniał, że 2 września 1939 r. do Mieleszyna wkroczyły wojska niemieckie i spaliły kościół. - To musiała być dla ludzi szczególna tragedia, wielki ból. To był drugi kościół w dziejach waszej parafii. Szczątki tego spalonego kościoła znalazły się w pomniku, który dziś poświęciłem. Potem wybudowano tę świątynię, która jest sercem parafii – powiedział bp Napierała.

Pierwotny kościół drewniany w Mieleszynie dotrwał do XVIII w. Drugi z kolei kościół również drewniany, wybudowany został w 1760 r. staraniem ówczesnego proboszcza ks. Łukasza Chmurkowskiego. Świątynia dotrwała do początku II wojny światowej, kiedy to została spalona przez Niemców zaraz po wkroczeniu do wsi 2 września 1939 r. Potem odprawiano nabożeństwa na plebani do czasu aresztowania księdza przez Niemców.

Po wojnie staraniem proboszcza ks. Edmunda Nabrdalika postawiono kościół murowano-drewniany, który został poświęcony 28 lipca 1946 r. przez dziekana bolesławieckiego, a proboszcza w Dzietrzkowicach ks. Juliana Kowalskiego. Jednak w miarę czasu nie spełniał on oczekiwań, dlatego starano się o pozwolenie na wybudowanie nowego kościoła.

W 1970 r. proboszczem parafii został ks. Stanisław Bogdała, który wraz z parafianami wybudował nowy kościół. Poświęcenia dokonał 29 sierpnia 1982 r. ordynariusz częstochowski bp Stefan Bareła. Świątynia została konsekrowana w 1987 r. przez kolejnego ordynariusza bpa Stanisława Nowaka.

Od 2017 r. proboszczem parafii pw. św. Marii Magdaleny w Mieleszynie jest ks. Mariusz Kubisiak.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła