TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Dominika, Franciszki, Katarzyny 09 Marca 2021, 09:18
Dziś -1°C
Jutro 3°C
Szukaj w serwisie

Biskup Edward Janiak modlił się w Katedrze Kaliskiej w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 22:00 30.05.2020

Pierwszym owocem Ducha Świętego jest gotowość dawania innym przebaczenia – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Podczas Eucharystii modlono się o ustanie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie. – Modlimy się za osoby, które zostały dotknięte tą chorobą. To jest ciężkie doświadczenie. Ważne jest, żeby nikogo w samotności nie zostawić w najtrudniejszych momentach życia. Dla tych, którzy odeszli do wieczności wypraszamy Boże miłosierdzie – powiedział bp Janiak.

W homilii celebrans podkreślał, że pierwszym owocem przyjęcia Ducha Świętego jest zdolność, gotowość dawania innym przebaczenia. – Głoszenie Ewangelii nierozerwalne jest z okazaniem miłosierdzia, a przebaczenie decyzją wiary w zbawienie w Chrystusie. Takim miejscem od samego początku jest Kościół Jezusa Chrystusa, który jest otwarty dla wszystkich. Każdy ma miejsce w Kościele, bo Chrystus umarł za wszystkich dla naszego zbawienia – zaznaczył kaznodzieja.

Przekonywał, że rodzice odgrywają ważną rolę w przekazywaniu wiary swoim dzieciom. – Wszyscy przez chrzest święty zostaliśmy włączeni do Kościoła, ale Pan Bóg nas nie zniewala, człowiek sam podejmuje decyzję, czy chce żyć według przykazań Bożych, jednak prowadzenie, wychowanie, uczenie modlitwy jest wpisane w podstawowy obowiązek rodziców – akcentował duchowny.

Wskazywał, że w życiu człowieka bardzo ważna jest osobista relacja z Panem Bogiem. - Dziękujmy Panu Bogu za ducha wiary. Bardzo ważne jest, aby człowiek nie zrywał łączności z Duchem Świętym. Człowiek, który modli się i przyjmuje sakramenty święte nawiązuje osobistą relację z Bogiem. Wiara rodzi się ze słuchania, ale potrzebne jest też świadectwo. Wszyscy jesteśmy potrzebni Panu Bogu – zauważył hierarcha.

Zaznaczył, że w Europie, gdzie na margines próbuje się zepchnąć chrześcijańskie wartości dochodzi do znieważania, a nawet zabijania człowieka. - Wszyscy mamy określone zadania do spełnienia, bo Pan Bóg w sprawach wiary posługuje się ludźmi. Jesteśmy Panu Bogu potrzebni. Każdy na swoim odcinku, w swoim otoczeniu, w sąsiedztwie. Miłość do Pana Boga sprawdza się w miłości do człowieka – powiedział bp Janiak.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa i ks. Łukasz Skworzec, wikariusz katedry.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła