TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Celiny, Hilarego, Janusza 21 Października 2020, 23:14
Dziś 11°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

Bp Łukasz Buzun poświęcił figurę kard. Stefana Wyszyńskiego w Skalmierzycach

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:03 15.08.2020

Jakże dzisiaj aktualne jest przesłanie kard. Wyszyńskiego, który prosił Maryję, aby królowała w naszej ojczyźnie. Chcemy, żeby Maryja tutaj królowała w obliczu tych różnych zagrożeń, które nas dotykają na różne sposoby, a szczególnie chcą zniszczyć rodzinę – mówił bp Łukasz Buzun, podczas Mszy św. w Skalmierzycach, po której poświęcił figurę kard. Stefana Wyszyńskiego.

Witając biskupa i wiernych proboszcz ks. kan. Sławomir Nowak przypomniał, że 4 września 1966 r. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński nałożył korony na obraz Matki Boskiej Skalmierzyckiej.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej odwołując się do życia kard. Stefana Wyszyńskiego zaznaczył, że maryjność była wpisana od dzieciństwa w jego religijność. - Jego maryjność wyrosła na gruncie trudnego doświadczenia, cierpienia młodego chłopaka, który stracił najbliższą osobę, stracił matkę, która mu zostawiła swój testament, żeby był człowiekiem pełnym cnót, żeby był wierzący, żeby pokładał nadzieję w Bogu. Już w młodości przyjął sobie Maryję za matkę. Jego życie było zawsze związane z Maryją – stwierdził celebrans.

Zachęcał wiernych, aby zaprosili Maryję do swojego życia. - Potrzebujemy Matki Bożej, żeby ratowała rodzinę i nas osobiście. Przez Maryję przychodzi to co w danym momencie jest nam najbardziej potrzebne. Maryja jest tym obrazem człowieka przyszłości. To jest nam tak bardzo potrzebne, żeby człowiek zaprosił Ją do łodzi swojego życia – podkreślał kaznodzieja.

Akcentował, że kard. Wyszyński zawsze walczył o rodzinę. - Potrzebujemy Najświętszej Maryi Panny w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, narodowym. Jakże dzisiaj aktualne jest przesłanie kard. Wyszyńskiego, który prosił Maryję, aby królowała w naszej ojczyźnie. Chcemy, żeby Maryja tutaj królowała w obliczu tych różnych zagrożeń, które nas dotykają na różne sposoby, a szczególnie chcą zniszczyć rodzinę, umniejszyć jej godność, bo jak dwóch mężczyzn, albo dwie kobiety będą tworzyć rodzinę to wtedy jest pytanie kim jest ta rodzina, która jest z woli Bożej oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety. Potrzeba dotknięcia Matki Bożej, żeby człowiek odzyskał zdrowy rozsądek, żeby żył po Bożemu i o to się dzisiaj modlimy – mówił hierarcha.

Przekonywał, że Maryja jest przewodniczką wiary dla człowieka. – Niech Maryja, która jest przewodniczką będzie zawsze bliska każdemu z nas i niech to zwracanie się do Maryi będzie naszym dobrym przyzwyczajeniem w naszej codzienności – powiedział bp Buzun.

Po Mszy św. biskup poświęcił figurę kard. Stefana Wyszyńskiego, która została ufundowana przez proboszcza ks. kan. Sławomira Nowaka i parafian dla upamiętnienia wizyty Prymasa Tysiąclecia w Skalmierzycach.

W świątyni znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, prawdopodobnie powstał w XV w. Madonna i Jezus przybrani są w piękne kute w srebrze i złocone sukienki zdobione motywami aniołów i kwiatów. Nad ich głowami widnieją złote korony wysadzane szlachetnymi kamieniami. Wśród wotów znajduje się tabliczka z 1634 r. podarowana przez króla Władysława IV Wazę.

Koronacji obrazu, który czczony jest od ponad pięciu wieków, dokonał koronami papieskimi Pawła VI 4 września 1966 r. ks. kard. Stefan Wyszyński. Pomimo utrudnień i zakazów ze strony komunistycznych władz na uroczystości zgromadziło się ok. 50 tys. wiernych. Inicjatorem koronacji słynącego cudami był ówczesny proboszcz ks. Alfons Czwojda. Na uroczystości koronacji obok ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego i ks. abp Antoniego Baraniaka obecnych było 10 biskupów i 200 kapłanów.

Od 2017 r. Matka Boża Skalmierzycka jest patronką Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce.

Tekst: KAI
Zdjęcia: ks. Grzegorz Mączka/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła