TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Augustyna, Kamelii, Lidii 04 Sierpnia 2021, 01:23
Dziś 14°C
Jutro 16°C
Szukaj w serwisie

Diecezjalna Pielgrzymka do Ziemi Świętej razem z Radiem Rodzina - cz. 1

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 17:01 15.11.2019

„Od Nazaretu do Jerozolimy” – pod takim hasłem w dniach od 7 do 14 listopada 2019 roku odbyła się pielgrzymka do Ziemi Świętej, która została przygotowana przez „Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej” i Pallotyńskie Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne „Peregrinus”. Pielgrzymka miała charakter diecezjalny i była dziękczynieniem za Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa.

W pielgrzymce uczestniczyło 30 osób, w tym trzech kapłanów: ks. Mateusz Puchała – Dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej „Dom Józefa”, ks. Tomasz Wasielewski – proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Sokolnikach oraz ks. Łukasz Skworzec – wikariusz parafii katedralnej pw. św. Mikołaja w Kaliszu.

Czwartek – 7 listopada 2019 r.

Nasze wspólne pielgrzymowanie rozpoczęło się Eucharystią, która była sprawowana w kaplicy radiowej w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Po wspólnej modlitwie udaliśmy się autokarem na lotnisko Chopina w Warszawie. Tam spotkaliśmy się z naszym pilotem Piotrem Goniszewskim, która od tego momentu stał się naszym przewodnikiem. Po sprawnej odprawie bagażowo – biletowej o godz. 15.25 byliśmy już w samolocie i wyruszyliśmy do Tel-Awiwu. Po przylocie do Izraela, udaliśmy się do hotelu w Betlejem na nocleg.

Piątek – 8 listopada 2019 r.

Dzisiaj w programie była Jerozolima, a dokładnie Stare Miasto. Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od wspólnej Eucharystii sprawowanej w Bazylice Grobu Pańskiego. Mszy św. przewodniczył bp Łukasz Buzun, a na wspólnej modlitwie spotkały się wszystkie trzy grupy z diecezji kaliskiej.

W tym dniu nawiedziliśmy Bazylikę Grobu Pańskiego i odprawiliśmy nabożeństwo drogi krzyżowej przemierzając ulice Jerozolimy. Udało nam się dotrzeć także do kościoła św. Anny i sadzawki Betesda, kościoła Zaśnięcia NMP, Wieczernika i kościoła św. Piotra „In Gallicantu”.

Sobota – 9 listopada 2019 r.

Dzisiaj dalej zwiedzaliśmy Jerozolimę. Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od nawiedzenia na Górze Oliwnej kaplicy Wniebowstąpienia Pana Jezusa, kościoła „Pater Noster” i kościoła „Dominus Flevit”.

Najważniejszym punktem programu była Eucharystia sprawowana w Bazylice Agonii (Getsemani). Po Eucharystii nawiedziliśmy także Bazylikę Wniebowzięcia NMP, czyli tzw. grób Maryi.

Popołudniu udaliśmy się już do Betlejem, aby nawiedzić Bazylikę i Grotę Narodzenia Pana Jezusa. Oczywiście śpiewaliśmy kolędy. Było pięknie.

Niedziela – 10 listopada 2019 r.

Pole Pasterzy w Betlejem to pierwszy punkt naszego dzisiejszego programu, następnie udaliśmy się do Yad Vashem, czyli Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu.

Przed południem byliśmy już w Ain Karem i nawiedziliśmy kościół Nawiedzenia św. Elżbiety oraz kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Popołudniu byliśmy także przy Ścianie Płaczu, która dla judaizmu jest świętym miejscem.

Ostatnim miejscem do którego dotarliśmy był „Dom Pokoju”, czyli sierociniec dla dzieci, który jest prowadzony przez Siostry Elżbietanki z Polski.

Poniedziałek – 11 listopada 2019 r.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Betanii, czyli miejsca gdzie żył Łazarz, Maria oraz Marta. Wspominaliśmy tam trzy wydarzenia: wizytę Jezusa w domu Marty i Marii, wskrzeszenie Łazarza oraz namaszczenie Jezusa olejkiem przed męką i śmiercią. Betania stała się także naszym wieczernikiem, bo właśnie tam przeżywaliśmy pielgrzymkową Eucharystię.

Następnie jadąc przez Pustynię Judzką dotarliśmy nad Jordan - miejsce Chrztu Pana Jezusa, gdzie odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne.

Rozważając piątą Ewangelię nawiedziliśmy także Jerycho - najstarsze miasto Palestyny. Mieliśmy także okazję wjechać kolejką linową na Górę Kuszenia, gdzie wspólnie zjedliśmy obiad.

Ostatnim punktem dnia był wypoczynek nad Morzem Martwym. Oczywiście w tym miejscu nie zabrakło kąpieli. Późnym wieczorem dotarliśmy do Nazaretu, gdzie nocowaliśmy.

Wtorek – 12 listopada 2019 r.

Kolejny dzień naszego pielgrzymowania rozpoczęliśmy od Eucharystii sprawowanej na Górze Błogosławieństw. To był piękny czas.

Następnie pojechaliśmy do Domus Galilaeae, czyli centrum formacyjnego Drogi Neokatechumenalnej.

W tym dniu dotarliśmy także do miejscowości Tabgha i nawiedziliśmy dwa kościoły: Rozmnożenia Chleba i Ryb oraz Prymatu św. Piotra. Byliśmy również w mieście Jezusa - Kafarnaum i mieliśmy okazję płynąc statkiem po Jeziorze Galilejskim.

Na koniec dnia dotarliśmy do Kany Galilejskiej, gdzie małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Na nocleg wróciliśmy do Nazaretu i właśnie tam odbyło się nasze pielgrzymkowe wesele.

Środa – 13 listopada 2019 r.

„Panie, dobrze, że tu jesteśmy” - mogliśmy dzisiaj powtórzyć za św. Piotrem, będąc na Górze Tabor. Zeszliśmy odmienieni, bo spotkaliśmy tam Pana.

Kolejnym miejscem, które nawiedziliśmy był Nazaret: Bazylika Zwiastowania NMP oraz kościół św. Józefa.

Późnym popołudniem zwiedziliśmy Jafę i mogliśmy podziwiać panoramę Tel-Awiwu oraz Morza Śródziemnego. To był dodatkowy punkt programu.

Czwartek – 14 listopada 2019 r.

O 1:00 w nocy udaliśmy się na lotnisko Ben Guriona w Tel-Awiwie. Tam po odprawie biletowo – bagażowej wylecieliśmy do Warszawy.

Po wylądowaniu na Lotnisku Chopina pożegnaliśmy się z naszym pilotem – Piotrem Goniszewskim i ruszyliśmy autokarem w kierunku Kalisza.

Około godziny 14:00 dojechaliśmy szczęśliwie do naszego miasta i zakończyliśmy nasze wspólne pielgrzymowanie.

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy pielgrzymować śladami Jezusa od Nazaretu do Jerozolimy i dotykać tych miejsc, które są naznaczone obecnością Jezusa. Pielgrzymka była niezwykła pod każdym względem, a do wielu przeżyć przyczynili się kapłani. Jesteśmy wdzięczni za ich posługę.

Czas tych ośmiu dni, które mogliśmy spędzić razem był wyjątkowym czasem. Był to przede wszystkim czas modlitwy, czas rekolekcji i czas głębokich przeżyć duchowych. Zapewne tę piękne chwile i wspomnienia pozostaną na długie lata w pamięci i sercach wszystkich pielgrzymów.

Tekst i zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła