TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2021, 17:01
Dziś 3°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Diecezjalne obchody XXIX Światowego Dnia Chorego

Adam Szymański Adam Szymański 14:23 11.02.2021

W liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes, w XXIX Światowy Dzień Chorego, bp Łukasz Buzun przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Biskup przypomniał zgromadzonym, że Dzień Chorego jest obchodzony już po raz 29. z woli św. papieża Jana Pawła II i zgodnie z wolą  Papieża w tym dniu osoby chore i cierpiące, ale także ci, którzy się nimi opiekują, kierują swe modlitwy poprzez Matkę Przenajświętszą do Boga Ojca pełnego miłosierdzia.

W homilii biskup nawiązał do przypisanych przez papieża Franciszka na ten dzień do rozważania, słów z Ewangelii św. Mateusza: „ Jeden jest wasz Nauczyciel, a wszyscy braćmi jesteście”, które to wpisują się w świadomość i potrzeby osób doświadczających w swoim życiu choroby, dla których tak ważna jest relacja z drugim człowiekiem, poczucie miłości i zależności od Boga. 

Biskup zaznaczył, że choroba nie jest czymś abstrakcyjnym i bezimiennym:

Jednocześnie biskup wskazywał drogi pomocy chorym:

Pojęciem kluczowym w sytuacji, gdy tak wiele osób jest bezradnych w obliczu nieszczęść i brutalności współczesnego świata jest to, by mieć MIŁOSIERDZIE:

Biskup nawiązał także do zbliżającego się czasu Wielkiego postu jako okazji do nawrócenia:

Przed błogosławieństwem na koniec Eucharystii biskup przypomniał jeszcze, że tym co nas uzdrawia jest w bardzo dużej mierze radość, którą uzyskujemy na różne sposoby, m.in. w Sakramencie pokuty, ale jej źródłem może być także powierzenie się św. Józefowi – któremu to patronowi, biskup  zawierzył chorych, starszych, niepełnosprawnych, ich opiekunów i pracowników służby zdrowia.

Tekst, audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła