TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jagienki, Kamili, Korneliusza 16 Września 2021, 22:57
Dziś 16°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

Dożynki Diecezjalno-Gminne 2021 w Skalmierzycach

Maria Cieślak Maria Cieślak 17:38 05.09.2021

Piękny chleb, piękne wieńce to owoc współpracy człowieka z naturą. Szanujmy naturę, którą otrzymaliśmy od Boga – zachęcał biskup kaliski Damian Bryl w swej homilii wygłoszonej podczas tegorocznych Diecezjalno-Gminnych Dożynek jakie odbyły się w Skalmierzycach w niedzielę, 5 września.

O godz. 11.30 uroczystości dożynkowe otwarto przez poświęcenie wieńców dożynkowych, jakie przywiozły ze sobą do Skalmierzyc delegacje dekanatów naszej diecezji. Poświęcenia dokonał bp Damian Bryl.

Następnie, o godz. 12.00, rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. W Jego imieniu wszystkich zgromadzonych powitał kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach, ks. kan. Sławomir Nowak.

Homilię wygłosił bp Damian Bryl. Na początku podkreślił wagę poczucia wdzięczności – wdzięczności za plony i wdzięczności wszystkim ludziom pracującym na roli. Zaznaczył, że ważne jest też, abyśmy pewnych rzeczy nie traktowali jako oczywiste:

Jako ludzie wiary, mówił dalej Biskup, rozpoczynamy nasze dzisiejsze świętowanie od Eucharystii. Chcemy być świadomi, że tylko Bóg jest w mocy zabrać wszelki lęk z naszego życia, także lęk o owoce naszej pracy.

Ksiądz Biskup podkreślał, że potrzeba nam dzisiaj szacunku wobec natury i ziemi, którą Bóg nam powierzył:

Pasterz Kaliski zaapelował:

Chleb, jako wynik pracy rąk wielu osób, jest znakiem jedności, głosił dalej bp Damian:

Na zakończenie swej homilii Ksiądz Biskup zaznaczył, że świętowanie jest ważnym doświadczeniem:

Po błogosławieństwie bp Damian Bryl udał się na chwilę do kaplicy Matki Bożej Skalmierzyckiej, której Wizerunek został ukoronowany papieskimi koronami dokładnie 55 lat temu.

Dalsza część Dziękczynienia za plony odbyła się na placu za Sanktuarium Maryjnym, gdzie miał miejsce uroczysty obrzęd dożynkowy oraz spotkanie przy wspólnym stole i część artystyczna Dożynek.

Tekst, audio i zdjęcia: Maria Cieślak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła