TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Eleonory, Lenki, Kiejstuta 21 Lutego 2020, 20:12
Dziś 3°C
Jutro 8°C
Szukaj w serwisie

Dożynki parafialne i odpust ku czci Matki Bożej w Bukowinie Sycowskiej

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 18:10 01.09.2019

Dzisiaj w Europie prowadzona jest polityka przeciwko rodzinie. My jeszcze w Polsce dzięki Kościołowi, dzięki zdrowej rodzinie, dojrzałym rodzicom chronimy wiarę - mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył sumie odpustowej ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej w Bukowinie Sycowskiej. Biskup poświęcił wieńce żniwne i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

W homilii celebrans wskazywał, że Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Kościół w Europie” podkreślał, że Kościół jest źródłem nadziei życia w Europie. - Dzisiaj w Europie prowadzona jest polityka przeciwko rodzinie, pojawiają się różne tendencje, np. o związkach tej samej płci. My jeszcze w Polsce dzięki Kościołowi, dzięki zdrowej rodzinie, dojrzałym rodzicom chronimy tę wiarę. Kiedy Jan Paweł II zachęcał nas, żebyśmy wstąpili do Europy jako wspólnota narodowa to mówił, że będzie moment, kiedy Polska będzie dawała świadectwo i te słowa dziś sprawdzają się – akcentował hierarcha.

Apelował do rodziców, aby byli świadkami dla swoich dzieci. – To wy rodzice decydujecie dzisiaj o przyszłości tej młodzieży. Modlimy się, abyście nie upadali na duchu, byście mieli poczucie odpowiedzialności i dobrze wychowali młode pokolenie – powiedział kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby modlili się za ojczyznę. - Możemy być dumni, że mamy takiego prezydenta, który nie wstydzi się Kościoła. Cieszymy się, że rząd stara się, aby ludziom w Polsce żyło się lepiej. Za to wszystko trzeba Panu Bogu dziękować. Za ojczyznę trzeba się modlić i tę modlitwę dziś zanosimy za pośrednictwem Matki Najświętszej Królowej Polski. Wierzymy, że Ona otacza nas przemożnym płaszczem, chroni i prowadzi, co sprawdziło się w najtrudniejszych momentach historii naszego narodu – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Nawiązując do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej prosił o modlitwę za tych, którzy ponieśli śmierć. - Chcemy pamiętać o tych, którzy oddali życie za wolność, żebyśmy dziś mogli żyć w wolnej ojczyźnie – mówił bp Janiak.

Uroczystość zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Parafię w Bukowinie Sycowskiej erygował 8 marca 1982 r. kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski. Kościół parafialny stanowi dawna kaplica ewangelicka wzniesiona w 1804 r., którą po zakończeniu II wojny światowej przystosowano do sprawowania liturgii. Przez wiele lat pełniła funkcję kaplicy filialnej parafii w Międzyborzu. Od 17 czerwca 2014 r. proboszczem jest ks. Mariusz Ziętkiewicz.

Teks za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła