TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Danuty, Jana, Janiny 25 Czerwca 2021, 00:21
Dziś 19°C
Jutro 18°C
Szukaj w serwisie

Dziękczynienie za Rok 2020 w Katedrze Kaliskiej

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 11:09 01.01.2021

Z imieniem Maryi i Jezusa żegnamy stary i wchodzimy w nowy rok. Chciałbym was zachęcić siostry i bracia, żebyśmy Nowy Rok powierzyli w dłonie Matki Bożej Rodzicielki i św. Józefa – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, który w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za kończący się rok 2020. W katedrze modlił się także pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała.

W homilii celebrans wskazywał, że czas i przemijanie uświadamiają człowiekowi jak cennym darem jest życie i czas dany przez Boga. – Trzeba się troszczyć, aby go nie zmarnować, lecz dobrze wykorzystać w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi – powiedział bp Buzun.

Podkreślał, że ostatni dzień roku to dobry czas na refleksję. – Wraz ze starym rokiem mijają nie tylko dni przykre i złe, ale zapada w przeszłość także to, co było piękne w tym roku. Nie możemy zawołać: „chwilo pozostań, jesteś taka piękna” – mówił kaznodzieja cytując Benedykta XVI.

Zaznaczył, że w pierwszym liście św. Jan Apostoł mówi o antychryście – człowieku grzechu. – Jan mówi o pojawieniu się wielu takich osób, które nie są ducha Chrystusowego, ale wyszli spośród nas, nie przylgnęli jednak do Słowa Bożego. Czas pokazał, że są odstępcami, chcą przysłonić blask prawdy, zasiać wątpliwości, odebrać pewność wiary, pewność zasad moralnych, godność ludzką i sens życia. Wzbudzić podejrzliwość wobec Boga, Kościoła, Matki Bożej i świętych – zauważył hierarcha.

Przekonywał, że czas to walka o prawdę, miłość i ostatecznie o życie wieczne. – Wygrywają ci, którzy przylgnęli do Słowa Prawdy poprzez wiarę. To Ono daje siłę, poucza nas, oświeca i pociesza – podkreślił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

W swoim słowie proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński dziękował bp. Łukaszowi Buzunowi i bp. Stanisławowi Napierale za gorliwą posługę pasterską w diecezji kaliskiej i życzył w Nowym Roku nieustannej opieki Pana Jezusa, Maryi i św. Józefa.

Liturgię zakończyło nabożeństwo dziękczynno-błagalne i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Joanna Lisiak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła