TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jaropełka, Marii, Niny 03 Maja 2024, 13:27
Dziś 23°C
Jutro 23°C
Szukaj w serwisie

Europejskie Dni Dziedzictwa u mikstackiego św. Rocha

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 11:15 22.09.2023

Kolejny raz,  w wielu krajach,  drugi i trzeci weekend września był wielkim świętem dziedzictwa kulturowego zarówno materialnego jak i niematerialnego. Związane  ono było z obchodzonymi  Europejskimi Dniami Dziedzictwa.

W tym roku w obchody  tych dni włączyła się Szkoła Świętego Rocha i kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. W  ramach tych  dni 16 września w Mikstacie odbyło się spotkanie  u św. Rocha. Spotkanie wpisało  się w obchodzone po raz 31 Europejskie Dni  Dziedzictwa. W tym roku obchodzone były one pod hasłem:  Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń. Nawiązywało ono do  jubileuszu 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego  oraz 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na tej liście  od 2015  roku znajdują się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w  Mikstacie połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Uroczystości te są  doskonałym przykładem żywej tradycji kultywowanej przez pokolenia. W Europejskich Dniach Dziedzictwa  chodzi o to, by pokazać różnorodność bogactwa kulturowego. Dni te służą ochronie i promocji dziedzictwa, trzeba tu dodać żywego. Nasze niewielkie rozmiarami, ale wielkie duchem i przesłaniem Diecezjalne Sanktuarium św. Rocha i wszystko co się z nim wiąże jest naprawdę cennym skarbem pozostawionym nam przez naszych przodków. Żyjąc  na co dzień w jego otoczeniu nie zawsze dostrzegamy jego wartość.  

Spotkanie było okazją do zapoznania się z historią kościoła na Cmentarnym Wzgórzu. Opowiedział o niej kustosz miejsca ks. kan. Krzysztof Ordziniak.

W sanktuarium znajdują się obrazy świętych. Ich sylwetki przybliżyli w sposób niezwykle piękny uczestnikom spotkania rodzice i dzieci ze Szkoły św. Rocha. Przywołajmy osoby, które przybliżyła nam postacie świętych z naszego sanktuarium: św. Rozalia - Pani Danuta  Kawałek z Frankiem, św. Izydora Oracza Pani Małgorzata Golicka z Hanią, św. Antoniego - Pani Marzena Szron z  Igorem, św. Jana Pawła  II – Marysia Pyta, św. Marię Magdalenę - Ania Semberecka i Zuzia Możdżanowska,  św. Agatę  - Pani Marta  Działak z Zuzią,  św. Wojciecha - Pani Weronika Stryjonek, św. Stanisław - Pan Adam Pyta ze Stasiem, św. Łazarz, św. Martę i św. Marię - Pani Magda Mazurkiewicz z Ewą, św. Mikołaja - Pani Mirosława Wróbel  z Zosią, św. Jadwigę - Pani Katarzyna Kulak z Karolinką. Święty Mikołaj rozdał wszystkim uczestnikom spotkania słodycze. Zobaczyć można było atrybuty świętych z mikstackiego sanktuarium, a wszystko to dzięki strojom i rekwizytom przygotowanym przez rodziców i dzieci. Były ciekawostki z życia świętych z mikstackiego sanktuarium i wiele  przysłów.

Odbyła się  także projekcja  filmu "Ku Wzgórzu" z 1993 roku, zrealizowanego przez TV Poznań. Można było zobaczyć, jak zmieniły  się uroczystości odpustowe przez te trzydzieści lat.  Zmieniły się, bo mamy  tu do czynienia z żywym dziedzictwem, czyli takim które kultywowane jest przez pokolenie, ale podlegającym zmianom. Warto tu dodać, że istotne jest tu, że element kultury, jakim są uroczystości odpustowe z obrzędem błogosławieństwa zwierząt pozostał, zmieniła się forma jego wyrażania. Zrealizowany trzydzieści lat temu film uświadomił nam upływ czasu i zmiany pokoleniowe.

Ponadto podczas spotkania pokazane zostały zdjęcia z obrzędu błogosławieństwa zwierząt z 2020 roku. Był to szczególny czas, czas pandemii.  W odpustowych dniach AD 2020 Mikstat znalazł się w tzw. „czerwonej strefie obostrzeń epidemiologicznych” czyli  obrzęd błogosławieństwa zwierząt nie powinien się odbyć. Jednak znalazły się osoby, które przyprowadziły swoje zwierzęta i poprosiły ks. kustosza, by je pobłogosławił. Dzięki temu zachowana została ciągłość trzystuletniej tradycji. Pokazało to także jak ważne są te tradycje dla mieszkańców.

W Europejskich  Dniach Dziedzictwa  chodzi o to, by pokazać co cennego jest w regionie, by kształtować u społeczności lokalnej poczucie odpowiedzialności za dziedzictwo pozostawione przez przodków. Dni te pomagają w ochronie i promocji tego dziedzictwa.

Po prezentacjach był czas na spotkanie przy kawie i pysznym cieście przygotowanym przez rodziców. Po prezentacjach był czas na spotkanie przy kawie i pysznym cieście przygotowanym przez rodziców  dzieci ze Szkoły Świętego Rocha. Pod namiotem można było obejrzeć prac dzieci wykonane w ramach  Rochowych Szesnastek. Oto tytuły niektórych prac: Odpust św. Rocha w mojej rodzinie, Atrybutu św. Rocha, Święty Roch na pielgrzymim szlaku, Co mogę podarować innym nie mając pieniędzy, Projekt logo Szkoły św. Rocha.

 Spotkanie pokazało, że rośnie nam młode pokolenie dziedziców, depozytariuszy dziedzictwo, którzy zapewne zechce przyjąć nasze piękne tradycje odpustowe i przekaże je kolejnym pokoleniom. Oni od najmłodszych lat  uczą się odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe pozostawione  nam przez przodków. Wiedzą, że to skarb, o który trzeba się troszczyć, by przekazać go kolejnym pokoleniom. Sądzimy, że był to dla wszystkich  uczestników spotkania piękny czas… Znane polskie przysłowie mówi: Cudze chwalicie, swego nie znacie… To spotkanie było okazją do bliższego poznanie, właśnie tego swojego...

Tekst: ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata  Strzelec
Zdjęcia: Małgorzata Strzelec

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła