TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Irydy, Tamary, Waldemara 05 Maja 2024, 22:51
Dziś 12°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

Franciszkański jubileusz - 800 lat szopki bożonarodzeniowej - Greccio 1223 - Kobylin 2023

Adam Szymański Adam Szymański 15:55 25.12.2023

Biskup kaliski Damian Bryl przewodniczył Mszy św.  w sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie z okazji 800. rocznicy powstania pierwszego żłóbka, który w 1223 r. w Greccio zbudował św. Franciszek z Asyżu. Na świecie są tylko dwa kościoły pod takim wezwaniem: bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie i kościół franciszkanów w Kobylinie.

W homilii celebrans podkreślał, że św. Franciszek przygotował żłóbek, aby pomóc braciom i innym ludziom przeżyć prawdę o Bożym Narodzeniu. Bp Bryl odwołał się do katechezy z 20 grudnia, w której papież Franciszek wskazał na trzy  cechy żłóbka.

Pierwsze określenie to szkoła wstrzemięźliwości. – Dziś bowiem istnieje ogromna groźba utraty tego, co w życiu ważne, i paradoksalnie wzrasta ona właśnie w okresie Bożego Narodzenia: gdy zanurzeni jesteśmy w konsumpcjonizmie, który osłabia jego znaczenie, w konsumpcjonizmie bożonarodzeniowym. To prawda, chcemy zrobić prezenty – i jest to dobre, ale ten szał zakupów odciąga uwagę w inną stronę i nie ma miejsca na wstrzemięźliwość Bożego Narodzenia. Żłóbek został stworzony, by przywieść nas do tego, co ważne: do Boga, który przychodzi, aby zamieszkać pośród nas – cytował papieża Franciszka.

Zaznaczył, że drugą cechą jest wzbudzenie zdumienia. – Trzeba, aby te święta mocniej dotknęły naszych serc. Ważne są spotkania rodzinne, spotkania z przyjaciółmi, ale potrzeba wygospodarować czas, żeby obok tych spotkań z innymi był czas na zatrzymanie, refleksję, zadumanie, a może nawet, jak mówi papież, na zdumienie – powiedział kaznodzieja.

Wskazał, że trzecim doświadczeniem, o którym mówił papież, a które towarzyszy nam, gdy spotykamy się ze żłóbkiem, jest radość. – Ale skąd wypływa ta niezwykła bożonarodzeniowa radość? Z pewnością nie z tego, że przyniesiono do domu prezenty lub przeżyto wystawne uroczystości, nie, Była to radość, która wypływa z serca, gdy namacalnie dotyka się bliskości Jezusa, czułości Boga, który nie zostawia nas samymi, lecz pociesza. Bliskość, czułość i współczucie: oto trzy postawy Boga. I patrząc na żłóbek, modląc się przed żłóbkiem możemy odczuć te sprawy Pana, które pomagają nam w życiu codziennym – mówił za papieżem Franciszkiem.

Życzył wiernym, aby dobra nowina o Bożym Narodzeniu poruszyła ich serca, a to zaowocowało radością i nadzieją. – Niech te święta zaowocują poruszeniem serca, niech przypomnienie tego, co stało się dwa tysiące lat temu, a co w szczególny sposób zobrazował św. Franciszek 800 lat temu, pomoże nam dzisiaj odkryć, że dobry Bóg jest blisko, niech będzie umocnieniem i wsparciem, abyśmy wrócili do naszej codzienności z nową perspektywą – akcentował bp Bryl.

Na zakończenie Mszy św. biskup kaliski udzielił apostolskiego błogosławieństwa. Było to związane z tym, że Penitencjaria Apostolska wydała dekret, na mocy którego od 3 grudnia 2023 do 7 stycznia 2024 r. wierni, którzy nawiedzą sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie mogą uzyskać odpust zupełny. Przywilej ten został nadany z okazji 800. rocznicy powstania pierwszego żłóbka, który w 1223 r. w Greccio zbudował św. Franciszek z Asyżu.

Ojciec Masseo Senczek OFM, gwardian i kustosz sanktuarium, podkreślał, że sanktuarium w Kobylinie to miejsce, w którym Boże Narodzenie trwa cały rok:

Duchowny dodał, że tylko dwa kościoły na świecie mają wezwanie Matki Bożej przy Żłóbku. – W Rzymie są cztery bazyliki większe. Jedna z nich – bazylika Matki Bożej Większej jest nazwana przez Rzymian bazyliką Matki Bożej przy Żłóbku, bo znajdują się tam relikwie żłóbka. Tak więc takie wezwanie mają dwa kościoły w: Rzymie i małym skromnym Kobylinie – zauważył o. Senczek.

Historia klasztoru franciszkanów w Kobylinie sięga 1456 r., kiedy to ówcześni właściciele miasta Katarzyna, Wojciech i Klimak Kobylińscy ufundowali klasztor i kościół. Początkowo opiekunami tego miejsca byli bracia mniejsi, zwani bernardynami. Od 1929 r. klasztor przynależy do Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.

Parafia Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie została erygowana 7 listopada 2008 r. przez pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę. 26 grudnia 2018 r. biskup kaliski Edward Janiak ustanowił sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku. W kościele pochodzącym z 1720 r. znajduje się łaskami słynący obraz Madonny z Dzieciątkiem pochodzący z 2. połowy XVIII w.

W dekrecie ustanawiającym sanktuarium podkreślono, że kościół od XVIII w. jest miejscem szczególnego kultu Najświętszej Maryi Panny, która odbiera od wiernych cześć i jest wzywana jako szczególna Orędowniczka dla małżonków oczekujących potomstwa i matek noszących w sobie nowe życie.

Tekst za: KAI
Audio i zdjęcia: Adam Szymński/Radio Rodzina Kalisz 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła