TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jarosława, Marka, Wiki 25 Kwietnia 2019, 18:49
Dziś 26°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Honorowi krwiodawcy nagrodzeni

Małgorzata Puchalska Małgorzata Puchalska 10:23 29.11.2018

Wyróżnienia, odznaczenia  i podziękowania wręczono zasłużonym honorowym dawcom krwi z Kalisza i powiatu. Ludzie, których połączyła idea dzielenia się cząstką siebie przybyli do ratusza na zaproszenie Polskiego Czerwonego Krzyża. Uroczysta gala była zwieńczeniem jubileuszu 60 - lecia istnienia Krwiodawstwa w Polsce oraz Dni Honorowego Krwiodawstwa.

Historię krwiodawstwa - począwszy od dokonania u progu XX wieku przełomowego odkrycia grup krwi, zasad dziedziczenia grup, poprzez rozwój dawstwa honorowego, aż po wyniki tegorocznych działań promujących krwiodawstwo na terenie Kalisza i powiatu kaliskiego - przedstawił wiceprzewodniczący Krajowej Rady HDK PCK, Janusz Sibiński. Podkreślił także jak ogromną rolę odgrywa edukacja w tym zakresie  oraz podziękował za zaangażowanie kaliskich szkół średnich i szkół wyższych w pozyskiwanie dawców wśród młodego pokolenia. Wszystko w ramach organizowanego od 16 lat Turnieju „Młoda krew ratuje życie”, w którym kaliskie placówki zajmują najwyższe lokaty także na szczeblu ogólnopolskim.

Podczas tegorocznej uroczystości tradycyjnie  wręczone zostały wyróżnienia i podziękowania. W uznaniu działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa i promowania idei czerwonokrzyskiej  krwiodawcom wręczono odznaczenia państwowe – Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi. Kolejnej grupie dawców zostały także nadane przez Ministra Zdrowia odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Nie zabrakło także „ Kryształowych serc”, które wśród samych krwiodawców jest bardzo cenione. Na mocy ustawy o publicznej służbie krwi PCK nadaje  tytuł i odznakę „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” krwiodawcom, którzy przekroczyli kolejne litraże. I tak  po oddaniu 5 l krwi przez kobiety i 6 l przez mężczyzn przyznano odznakę III stopnia, za oddanie 10/12 litrów -  II stopnia  a najwyższe laury, czyli odznakę I stopnia otrzymali krwiodawcy , którzy oddali ponad 15 litrów krwi. Łącznie w kaliskim ratuszu wyróżniono i odznaczono  ponad 90 osób, które potrafią dzielić się życiodajnym lekiem , jakim jest krew.

Zdjęcia: Małgorzata Puchalska/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła